08.1
11:16

Μια κυνική ΑΕΚ «άλωσε» το Φάληρο

Χωρίς να δυσκολευτεί και χωρίς να πιάσει τα υψηλά στάνταρ της απόδοσης της, η ΑΕΚ επικράτησε 2-1 του Ολυμπιακού στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Απέναντι σ’ έναν προβληματικό Ολυμπιακό, η ΑΕΚ θα μπορούσε να τον διασύρει και έτσι τουλάχιστον ξεκίνησε το ματς, απ’ το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Ένωση είχε την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του ματς, αφήνοντας τον Ολυμπιακό αρκετά μακριά απ’ την περιοχή της, τηρώντας κατά γράμμα το πλάνο της, τ’ οποίο και της βγήκε με τα δυο γκολ με το συμπλήρωμα του 40λεπτού.

Ωστόσο, μετά το 2-0 υπήρξε μια αδράνεια της Ένωσης, κυρίως στα μαρκαρίσματα, με αποτέλεσμα να δοθεί η δυνατότητα στον Ολυμπιακό να βρει το γκολ και να μειώσει σε 2-1, μπαίνοντας ξανά στο παιχνίδι για το δεύτερο ημίχρονο.

Μπορεί στα πρώτα δέκα λεπτά, ο Ολυμπιακός να ήταν ιδιαίτερα κινητικός και να προσπαθεί ν’ απειλήσει την εστία του Στάνκοβιτς, πατώντας περισσότερο και μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ, αλλά χωρίς ιδιαίτερα αποτελέσματα και κυρίως χωρίς ν’ απειληθεί η κιτρινόμαυρη εστία.

Η Ένωση περιόρισε τον ρόλο της στο δεύτερο ημίχρονο, περίμενε περισσότερο τον αντίπαλο της, βλέποντας ότι με την μπάλα στα πόδια του, δυσκολεύεται να δημιουργήσει και έτσι, είχε μια πιο παθητική στάση, περιμένοντας ωστόσο στη γωνία για να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις, τ’ οποίο είναι και το δυνατό της χαρτί.

Όμως, παρότι υπήρξαν ευκαιρίες που βγήκε η ΑΕΚ με αξιώσεις στην αντεπίθεση για να σημειώσει κι’ άλλα γκολ, λίγο η βιασύνη, λίγο η κούραση -του πρώτου ημιχρόνου-, λίγο οι λάθος επιλογές των παικτών, χάθηκαν ευκαιρίες για να μεγαλώσει το σκορ και να έρθει ο διασυρμός, με κορυφαία βέβαια ευκαιρία το δοκάρι του Ορμπελίν Πινέδα, μετά από κεφαλιά από σέντρα του Γκατσίνοβιτς.

Η ΑΕΚ εμφανίστηκε κυνική στο ντέρμπι, αλλά έκανε την δουλειά της, κέρδισε τον Ολυμπιακό με 2-1 και τον άφησε στο -8, ενώ αυτή εκμεταλλεύτηκε τη νίκη του Άρη επί του ΠΑΟΚ και τον έπιασε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, μένοντας στο -2 απ’ τον πρώτο Παναθηναϊκό.

Ο καθένας θα ήθελε μια πιο επιθετική ΑΕΚ και στο δεύτερο ημίχρονο, να μεγαλώσει το σκορ και να «κλείσει» τα στόματα όσων από χθες κλαίγονται και ζητούσαν να μετρήσει ως κανονικό το -σωστά- ακυρωθέν γκολ του Μασούρα για χέρι, ή να δινόταν πέναλτι του Ναβάρο απ’ τον Κάλενς, παρότι ο επιθετικός του Ολυμπιακού είχε κάνει επιθετικό φάουλ στην αρχή της φάσης τραβώντας την φανέλα του Περουβιανού στόπερ.

Η αλήθεια είναι όμως, ότι στο ποδόσφαιρο υπάρχει κι’ αυτή η νίκη, την οποία κατά καιρούς την ονομάζουν είτε επαγγελματική, είτε «πρωταθληματική ψυχή» και η Ένωση πρέπει να μάθει να παίρνει και τέτοιες νίκες, ακόμα και όταν δεν πιάνει τα επιθυμητά επίπεδα απόδοσης της, για να επιτύχει τους στόχους της.