30.11
21:37

Τρομερή ΑΕΚ πάτησε την Μπράιτον κι όμως… έχασε

Η Ένωση έκανε τρομερό παιχνίδι στην OPAP Arena απέναντι στους Αγγλους και αδικείται από το αποτέλεσμα (0-1) – Μόνο με πέναλτι βρίσκουν δίχτυα απέναντι στην ΑΕΚ οι Γλάροι – Την αποτελείωσε ο διαιτητής στο 65’ που την άφησε με δέκα παίκτες

ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΑΛΜΕΙΔΑ

Ο Αργεντινός ξεκίνησε την ΑΕΚ με το 4-4-2 σε παραλλαγή ρόμβου, με τον Στάνκοβιτς κάτω απ’ τα δοκάρια, δεξιά στην άμυνα τον Ρότα, αριστερά τον Χατζισαφί, με τους Βίντα και Μουκουντί στο κέντρο της άμυνας.

Στη μεσαία γραμμή ξεκίνησαν οι Σιμάνσκι και Πινέδα, ενώ μπροστά τους δεξιά στην επίθεση ως εξτρέμ ο Άμραμπατ, αριστερά ο Γκατσίνοβιτς, με τους Μάνταλο και Τσούμπερ στην κορυφή.

Μαγκωμένα ξεκίνησε το ματς στο πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ το οποίο όμως ήταν αναγνωριστικό καθώς στη συνέχεια ο δικέφαλος πήρε μπάλα και έκανε συνολικά 13 σουτ με πολλές χαμένες τελικές.

Η ΑΕΚ είχε μια πρώτη καλή στιγμή όμως ο Τσούμπερ ήταν σε θέση οφσάιντ, ενώ λίγο αργότερα είχε ένα ωραίο σουτ του Πινέδα εκτός περιοχής που πέρασε άουτ. Ο Ματίας Αλμέιδα διάβασε εξαιρετικά το ματς με αποτέλεσμα οι Κιτρινόμαυροι να έχουν σβήσει τους Άγγλους στο πρώτο μισάωρο και να ψάχνουν το γκολ.

Η ΑΕΚ είχε ακόμα μια μεγάλη στιγμή με ωραίο σουτ του Τσούμπερ που έψαχνε το γκολ, όμως ο κίπερ των Άγγλων έστειλε την μπάλα κόρνερ. Ο Ελβετός αμέσως μετά είχε μία κεφαλιά που πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Βέρμπουγκεν.

Ο δικέφαλος πίεζε για το γκολ και είχε τις πιο καλές χαμένες ευκαιρίες του λίγο πριν την ανάπαυλα. Αρχικά με ένα σουτ του Πινέδα που πέρασε ελάχιστα άουτ, αλλά και με το δοκάρι του Τσούμπερ στο 44’ μετά την οβίδα μέσα από την περιοχή που επιχείρησε ο ίδιος. Μάλιστα στην ίδια φάση ο Γκατσίνοβιτς δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι.

ΠΕΝΑΛΤΙ ΚΑΙ ΚΟΚΚΙΝΗ ΤΗΣ ΣΤΕΡΗΣΑΝ ΣΙΓΟΥΡΗ ΝΙΚΗ

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ προσπάθησε να κρατήσει τον ίδιο ρυθμό. Μάλιστα η Ένωση έβγαλε ωραία αντεπίθεση και μετά από εξαιρετικό γύρισμα του Μάνταλου ο Γκατσινοβιτς έχασε φοβερή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ για την Ένωση.

Αμέσως μετά ο Σιμάνσκι σε μία αδράνεια της άμυνας είχε μια επαφή μέσα στην περιοχή με το VAR να καλεί τον διαιτητή κι αυτός να δείχνει πέναλτι. Ο Πέδρο άνοιξε το σκορ απέναντι στον ρυθμό του παιχνιδιού και στην καλύτερη ΑΕΚ.

Λίγο αργότερα και πάλι ο διαιτητής της αναμέτρησης έδωσε φάουλ και πάρα πολύ δεύτερη αυστηρή κίτρινη κάρτα στον Γκατσίνοβιτς και στη συνέχεια την κόκκινη. Η ΑΕΚ έμεινε σε εκείνο το σημείο με δέκα παίκτες όμως ο Αλμέιδα επέλεξε να παίξει τέρμα επίθεση στη συνέχεια παιρνόντας στο ματς την τριπλέτα Πόνσε, Αραούχο και Ελίασον.

Η ΑΕΚ μάλιστα ήταν αυτή που πίεσε μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα για να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Απίστευτη χαμένη ευκαρία με Πινέδα, με τον Μεξικανό να σουτάρει διαγώνια αλλά να μην μπορεί να σκοράρει. Με αυταπάρνηση οι Κιτρινόμαυροι τα έδωσαν όλα, απέναντι σε μια ομάδα που δεν κατάφερε να της βάλει γκολ σε δύο 90λεπτα χωρίς να στήσει τη μπάλα από την άσπρη βούλα.