30.7
21:57

Έβγαζε… «φωτιές» η ΑΕΚ και στην Τραπεζούντα

Πανέτοιμη η ΑΕΚ του Ματίας Αλμέιδα που απέναντι στον πιο σοβαρό αντίπαλο που βρήκε στην προετοιμασία της (Τραμπζονσπόρ – ΑΕΚ 1-3), και με ετοιμοπόλεμους όλους τους ποδοσφαιριστές της έδειξε την κλάση της – Σε τρομερή φόρμα ο Λιβάι με γκολ και χαμένο πέναλτι -μ Αγωνία για τον τραυματισμό του Βίντα που βγήκε αναγκαστική αλλαγή – Γκαρσία, Ελίασον και Φαν Βέερτ τα γκολ

ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΑΛΜΕΙΔΑ

Ο Ματίας Αλμέιδα επέλεξε τον Στάνκοβιτς να ξεκινήσει στο αρχικό σχήμα της ΑΕΚ απέναντι στην Τραμπζονσπόρ. Στην άμυνα αγωνίστηκαν οι Ρότα, Βίντα, Μουκουντί και Χατζισαφί από τα δεξιά προς τα αριστερά αντίστοιχα.

Ο Σιμάνσκι έπαιξε σε ρόλο κόφτη με τους Πινέδα Ελίασον και Γιόνσον στην τριάδα που ολοκληρώνει τον ρόμβο της τετράδας στο κέντρο. Στην επίθεση ξεκίνησαν οι Τσούμπερ – Γκαρσία.

Οι Τραμπζονσπόρ μπήκε πιο δυνατά στα πρώτα λεπτά θέλοντας να αιφνιδιάσει την Ένωση που είχε βέβαια τον Στάνκοβιτς σε καλή μέρα καθώς έβγαλε μεγάλη φάση της Τουρκικής ομάδας πάνω στην γραμμή διατηρώντας το 0-0. Συγκεκριμένα κόρνερ εκτελέστηκε στο πρώτο δοκάρι, ο Γκόμες πήρε μια κεφαλιά εξ’ επαφής απ’ την εστία απέκρουσε ο Στάνκοβιτς και νέο κόρνερ.

Η Ένωση βρήκε ένα γκολ στο 15’ όμως σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Εξελίχθηκε μια επίθεση για την ΑΕΚ, όταν ο Πινέδα βρήκε εξαιρετικά τον Γκαρσία, ο οποίος βγήκε τετ α τετ και σκόραρε, αλλά ήταν από θέση οφσάιντ.

Λίγο αργότερα οι Τούρκοι γύρισαν την μπάλα, ο Τρεζεγκέ έδωσε στον Μπακασέτα που βρισκόταν στην κορυφή της μεγάλης περιοχής, ο Γιόνσον δεν πρόλαβε να κόψει και ο Έλληνας χαφ έπιασε ένα σουτ και μπλόκαρε ο Στάνκοβιτς. Λίγο μετά ξανά ο Μπακασέτας βρέθηκε σε σημείο βολής έκανε ένα σουτ με το δεξί και η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Κοντά στο ημίωρο η Ένωση έχασε μια καλή ευκαιρία για γκολ. Η ΑΕΚ βγήκε ωραία στην επίθεση γυρίζοντας την μπάλα, η οποία στρώθηκε στον Τσούμπερ δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα και στη συνέχεια ο Χατζισαφί κέρδισε το κόρνερ. Αμέσως μετά ο Γκαρσία έστρωσε στον Τσούμπερ απ’ τα δεξιά μέσα στην μεγάλη περιοχή, ο Ελβετός σούταρε και ο Τσακίρ έδιωξε σε κόρνερ.

Η πολιορκία της ΑΕΚ συνεχίστηκε μέχρι να βρει το πρώτο της γκολ. Ο Πινέδα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μήτογλου υπό πίεση κατέβασε και έστρωσε στον Γκαρσία ο οποίος μέσα απ’ την μεγάλη περιοχή έπιασε το σουτ και άνοιξε το σκορ για την Ένωση.

Πέντε λεπτά αργότερα ο δικέφαλος χάνει και νέα ευκαιρία για δεύτερο γκολ. Η Ένωση βγήκε ξανά πολύ ωραία στην επίθεση, ο Ρότα πήρε την μπάλα βρέθηκε σε σημείο βολής έκανε το σουτ με το αριστερό και ο Τσακίρ μπλόκαρε την μπάλα.

Λίγο πριν την ανάπαυλα η Ένωση πετυχαίνει και δεύτερο γκολ. Η ΑΕΚ βγήκε πολύ ωραία στην αντεπίθεση, με γρήγορο τρανζίσιον, πάτησε περιοχή και ο Ελίασον απ’ τα δεξιά, σούταρε και έκανε το 2-0, με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι και ο Τσεκίρ να μην μπορεί να απομακρύνει.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν αυτή που και πάλι είχε την κατοχή και φαινόταν κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο. Ωστόσο η Τραμπζόν είναι αυτή που κατάφερε γρήγορα να μειώσει στο σκορ. Ο Μπακασέτας εκτέλεσε το φάουλ, ο Μάξι Γκόμες πήρε την κεφαλιά ανενόχλητος και κέρδισε τον Αθανασιάδη για το 2-1.

Λίγο αργότερα η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι στο ματς. Η Ένωση βγήκε πολύ ωραία στην επίθεση, απ’ τα δεξιά ο Σιντιμπέ έβγαλε μια σέντρα, ο Γκατσίνοβιτς πήρε μια κεφαλιά και δέχτηκε ένα χτύπημα απ’ τον Μπακασέτα, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Γκαρσία νικήθηκε από τον κίπερ των Τούρκων και στο ριμπάουντ επίσης δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Πέντε λεπτά αργότερα η ΑΕΚ του Αλμέιδα μετά από τρομερή συνεργασία έκανε το 3-1. Ο Μάνταλος έκλεψε εξαιρετικά με ένα τάκλιν και βγήκε στην αντεπίθεση, με Γκατσίνοβιτς ο οποίος έδωσε στον Πισάρο που κουβάλησε την μπάλα έδωσε στον Άμραμπατ δεξιά, ο οποίος πάσαρε στον Σιντιμπέ που ανέβαινε από πίσω. Ο Γάλλος μπακ έβγαλε μια παράλληλη σέντρα και ο Φαν Βέερτ ξετρύπωσε μέσα από Σαχίν και Κουρμπέλη, σκοράροντας για το 3-1.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Μάνταλος κάνει πέναλτι με τον Μπακασέτα να αναλαμβάνει την εκτέλεση από την άσπρη βούλα. Ο “Μπάκα” επέλεξε την αριστερή γωνία του Αθανασιάδη, σούταρε με δύναμη αλλά ο Έλληνας γκολκίπερ, έπεσε σωστά και απέκρουσε. Λίγο αργότερα η ΑΕΚ χάνει μεγάλη ευκαιρία, καθώς εκδήλωσε επίθεση απ’ τα αριστερά, ο Μοχαμάντι έβγαλε μια συρτή σέντρα, η μπάλα πέρασε απ’ όλους στο ύψος της μεγάλης περιοχής ο Άμραμπατ σούταρε με την μια και η μπάλα με τον Τσακίρ να αποκρούει.

Τράμπζονσπορ (Νέναντ Μπιέλιτσα): Ουγκουρτσάν, Ντένσβιλ, Μπένκοβιτς (74′ Γιλμάζ), Λάρσεν, Ερέν (68′ Μποσλούκ), Κουρμπέλης (80′ Ντογκουτσάν), Μπακασέτας, Αμπντουλκαντίρ (68′ Μπάρντι), Βίσκα (80′ Τέκλιτς), Τρεζεγκέ, Μάξι Γκόμες (80′ Ένις)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς (46′ Αθανασιάδης), Χατζισαφί (73′ Μοχαμάντι), Μουκουντί, Βίντα (9′ Μήτογλου), Ρότα (46′ Σιντιμπέ), Σιμάνσκι (46′ Γαλανόπουλος), Γιόνσον (63′ Μάνταλος), Πινέδα (46′ Γκατσίνοβιτς, 79′ Ζίνι), Ελίασον (46′ Άμραμπατ), Τσούμπερ (63′ Πισάρο), Λιβάι Γκαρσία (73′ Φαν Βέερτ)