25.3
15:40

Νέα ήττα για την ΑΕΚ Β’

Συνέχεια στο αρνητικό σερί έδωσε σήμερα (25/03) η Β’ ομάδα της Ένωσης, γνωρίζοντας την ήττα (0-2) από τον Απόλλωνα Σμύρνης στο «Σεραφείδειο». Έβγαλε αντίδραση μετά το 0-1, αλλά….

H AEK απείλησε πρώτη στο ματς με φάουλ του Γερολέμου στο 5′, ενώ στο 10′ ο Κότσαρης είπε… όχι σε Κορομηλά. Στο 15′, όμως, τα δεδομένα του ματς άλλαξαν. Ο Απόλλων πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Μωραΐτη που πέτυχε με κεφαλιά το 11ο γκολ του στη σεζόν.

Στο 19′ ο Απόλλων άγγιξε το 2-0 με το σουτ του Κουάδρα να περνά μόλις άουτ με την ΑΕΚ Β’ να ανεβαίνει μετά το 25′ και να απειλεί δις σε διάστημα λίγων δευτερολέπτων. Στο 32′ ο Σκόνδρας γέμισε με τον Κότσαρη να λέει «όχι» στο γυριστό του Γερολέμου. Στο κόρνερ που ακολούθησε, η κεφαλιά του Λάτσι βρήκε το δοκάρι με το 0-1 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Θυμηθείτε την ροή του αγώνα, ΕΔΩ!

Το β’ μέρος ξεκίνησε με γκολ με τον Απόλλωνα κάνει άλμα νίκης στο 47′.

Ο Καρίμ εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Γερολέμου. Έγινε αποδέκτης της μπάλας, ξέφυγε του Λάτσι και με πλασέ έδωσε… αέρα δύο γκολ στους φιλοξενούμενους.

Η ΑΕΚ Β’ μούδιασε και χρειάστηκε περίπου 5-6 λεπτά για να βγάλει αντίδραση απειλώντας στο 53′ στη σέντρα του Παρρά με τον Κοροβέση να διώχνει σε κόρνερ με το 2-0 να παραμένει και την Ένωση να απειλεί εκ νέου στο 60′. Ήταν η στιγμή που ο Παρράς μπήκε από αριστερά, έστρωσε στον Μπότο στο σημείο του πέναλτι, απ’ όπου ο νεαρός μέσος πλάσαρε άουτ.

Το 2-0 παρέμενε με την ΑΕΚ Β’ να έχει νέα καλή στιγμή στο 68′. Ο Παρράς σέντραρε, αλλά ο Ζίνι από πλεονεκτική θέση δεν έπιασε καλά την κεφαλιά.

To σκορ παρέμενε ως είχε με τον Απόλλωνα να μετρά, πλέον, τα λεπτά για να πανηγυρίσει την 6η σερί νίκη του που τον διατηρεί κοντά στην πρωτοπόρο Κηφισιά. Έτσι και έγινε παρότι η ΑΕΚ Β’ άγγιξε το γκολ δις με τον Ζίνι (83′) και τον Λάτσι (90+2′).

ΑΕΚ Β (Οφρυδόπουλος): Χατζηεμμανουήλ, Σταμούλης, Χριστοφιλόπουλος (67′ λ.τ Χατζηκυριάκος), Λάτσι, Παρράς (85′ Γεωργέας), Γερολέμου, Δημητρίου, Μπότος, Κορομηλάς (61′ Πανεράς), Σκόνδρας (60′ Απ. Χριστόπουλος), Ζίνι.

Απόλλων Σμύρνης (Βοσνιάδης): Κότσαρης, Λούι (79′ Παπαγεωργίου), Κοροβέσης, Ντομίνγκες, Πατάπης, Μουστακόπουλος, Φατιόν (52′ Αναστασόπουλος), Περέιρα (66′ Ερέρα), Κουάδρα (79′ Θεοχάρης), Σαντάτ, Μωραΐτης (66′ Χαλίμι).