20.11
19:18

Ξεκούραστο απόγευμα στη Σαλαμίνα για τους Μάγκες και τώρα… Σπόρτινγκ

Η ΑΕΚ πέρασε ένα εύκολο και ξεκούραστο απόγευμα στη Σαλαμίνα, επικρατώντας με 21-39 της τοπικής ομάδας και πλέον σκέφτεται μόνο το ευρωπαϊκό αγώνα με την Σπόρτινγκ στη Λισαβόνα.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε μέσα σε πέντε λεπτά να έχει διαμορφώσει ένα 6-0 υπέρ της, με την Σαλαμίνα να δείχνει αδύναμη να αντιδράσει, με την πρώτη της αντίδραση να είναι μετά από δυο λεπτά μειώνοντας σε 1-7.

Με το συμπλήρωμα του 10λέπτου οι Μάγκες κατάφεραν να ανεβάσουν το δείκτη του σκορ στο 1-11, αποκτώντας και μια διαφορά 10 γκολ, με την Σαλαμίνα να προσπαθεί να ξανά μπει στο παιχνίδι, χωρίς όμως με το ανάλογο αποτέλεσμα.

Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια συνέχισε με πατημένο γκάζι και παρά τις αρκετές αλλαγές που προχώρησε ο Έλληνας τεχνικός, κατάφερε να διατηρήσει μια διαφορά 12 γκολ, με το σκορ ημιχρόνου να είναι το 10-22.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Κιτρινόμαυροι συνέχισαν απ’ εκεί που σταμάτησαν, με πατημένο γκάζι ανέβαζαν συνεχώς το δείκτη του σκορ, φτάνοντας την διαφορά στο +17 με 11-28 σκορ.

Όσο περνούσε η ώρα, έσβησε μηχανές η ΑΕΚ, αλλά συνέχιζε να έχει ψηλά το σκορ και την μεγάλη διαφορά υπέρ της, καταφέρνοντας να πάει το σκορ στο +18 με 24-32 και να διαμορφώσει μέχρι το τέλος το τελικό σκορ, 21-39.

Η Ένωση πέρασε ένα εύκολο και ξεκούραστο απόγευμα στη Σαλαμίνα και τώρα, επικεντρώνεται στο ματς της Τρίτης με την Σπόρτινγκ για το EHF European League στη Λισαβόνα.

Τέλος, αξίζει να σημειωθεί, ότι την μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αγωνίστηκαν πολλά νέα παιδιά, με τον Δημήτρη Δημητρούλια να δίνει ανάσες στους… μεγάλος ενόψει κρίσιμου αγώνα της Τρίτης.