16.11
21:19

Ήττα με ψηλά το κεφάλι από τους Μάγκες!

Νίκος Κλεισαρχάκης

Ανεβάζοντας την απόδοση τους στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες της ΑΕΚ δεν τα κατάφεραν και ηττήθηκαν (27-30) από την ποιοτική Πέλιστερ. Παρά το αρνητικό αποτέλεσμα, οι Μάγκες πάλεψαν μέχρι τέλους και κοίταξαν στα μάτια έναν έμπειρο αντίπαλο.

Η Ένωση ηττήθηκε από την Πέλιστερ, η οποία ήταν κυνική στο επιθετικό κομμάτι (30/40 σουτ κατέληξαν στα δίχτυα) για πρώτη φορά έως τώρα στην διοργάνωση.

Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια έκανε εύκολα λάθη, έμεινε νωρίς πίσω στο σκορ και παρά τις αντιδράσεις -κυρίως- των Τζηρά και Μυλωνά, δεν κατάφερε να επιστρέψει στην διεκδίκηση του αγώνα.

Ο Έλληνας τεχνικός κλήθηκε να διαχειριστεί και την απώλεια του Μόγια, ο οποίος αποχώρησε με τραυματισμό στο 22ο λεπτό του αγώνα, χάνοντας επί της ουσίας έναν κομβικό παίκτη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Πέλιστερ ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση, παίρνοντας αμέσως τα ηνία του σκορ (1-4), πριν μειώσει την απόσταση ο Τζηράς (3-4). Οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν ξανά αέρα τριών τερμάτων (3-6), ενώ στην συνέχεια αυτή επεκτάθηκε περαιτέρω, καθώς έφτασε τα πέντε γκολ (4-9, 5-10). Η ομάδα από την Βόρεια Μακεδονία εκμεταλλεύτηκε τα κενά στην κιτρινόμαυρη άμυνα και διατήρησε το προβάδισμα της (6-11), μέχρι να έρθει το ξέσπασμα των παικτών του Δημητρούλια.

Η ΑΕΚ έτρεξε ένα σερί (5-1) με τους Τζηρά, Μπεριά και Μυλωνά, φέρνοντας την διαφορά στο γκολ (11-12), πριν η Πέλιστερ βρει και πάλι απαντήσεις κάνοντας το 11-16. Το ημίχρονο έκλεισε με τους Κιτρινόμαυρους να μειώνουν την διαφορά στα τρία τέρματα με το γκολ του Καλόμοιρου (13-16).

Θυμηθείτε την ροή του αγώνα, ΕΔΩ!

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Μάγκες συνέχισαν να βρίσκονται κοντά στο σκορ (14-16) και να ακολουθεί τον ρυθμό της Πέλιστερ (15-18). Όσες φορές πήγε να… ξεφύγει η διαφορά, συμμαζεύτηκε με τον Μυλωνά και τον Τζηρά (17-20) να κρατούν στο παιχνίδι την ΑΕΚ. Ένα χαμένο πέναλτι του Μπριάτκα και η καλή ευστοχία των αντιπάλων αύξησαν όμως την απόσταση (19-25).

Με τους Ουγάλδε και τον Αραμπατζή η ΑΕΚ έκανε ένα… mini-comeback (22-26), όμως η Πέλιστερ συνέχισε να σκοράρει (23-28). Μάλιστα, η ΑΕΚ είχε δυο χαμένα πέναλτι από Μπριάτκα και Τζηρά σε κρίσιμο σημείο. Οι Μάγκες μπήκαν ξανά στο παιχνίδι με τον Αραμπατζή (26-30), λίγα λεπτά πριν το τέλος.

Ο Κοτσιώνης μειώσε εκ νέου (27-30) όμως πλέον ήταν αργά και η προσπάθεια του Αραμπατζή άστοχη, επομένως η ΑΕΚ γνώρισε την 1η ήττα στο EHF European League, έχοντας πιάσει υψηλή απόδοση και ακολουθώντας τον ρυθμό μίας πολύ ποιοτικής και επιθετική ομάδας.

ΑΕΚ – Πέλιστερ 27-30 (13-16 ημχ.)

ΑΕΚ(Δημήτρης Δημητρούλιας): Αραμπατζής, Μπριάτκα, Τζηράς, Νικολαΐδης, Αντέλιτς, Μυλωνάς, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα, Μόγια, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου, Ουγκάλντε, Μπετζινάλι, Καλόμοιρος, Μπεριά

Πέλιστερ( Ζέλικο Μπάμπιτς): Μάρας, Οτζλέσκι, Μαρκόσκι, Μαντζόφσκι, Μανταλίνιτς, Ζέσκελι, Τανκόσκι, Πέριτς, Κοστέσκι, Κουκόσκι, Βελκόφσκι, Μπόζιτς, Γραντγιάν, Ομπράντοβιτς, Ντρανκουέτ, Κίζιτς