26.10
21:18

Η ΑΕΚΑΡΑ «άλωσε» την Γαλλία – ΤΕΡΑΣΤΙΑ νίκη!

ΤΕΡΑΣΤΙΟ «διπλό» για την ΑΕΚΑΡΑ μέσα στην Γαλλία (26-27) με τον Δημητρούλια να παραδίδει μαθήματα προπονητικής, τον Μπουκοβίνα να είναι από… άλλον πλανήτη και τους Μάγκες να φεύγουν θριαμβευτές από τη Νιμ.

Μεγάλη εμφάνιση από την Ένωση μέσα στην Γαλλία και τη Νιμ, απέναντι σε μία πολύ ισχυρή αντίπαλο, αφήνοντας… αγάλματα τους θεατές στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Από την αρχή του αγώνα οι Μάγκες ήταν κοντά στο σκορ και δεν έχασαν επαφή με τον αντίπαλο. Ακόμα και όταν έμειναν με 5 γκολ πίσω, βρήκαν ψυχικά αποθέματα και επέστρεψαν.

Ο Πέτρος Μπουκοβίνας ήταν ο καλύτερος παίκτης της ΑΕΚ, πετυχαίνοντας κορυφαία εμφάνιση, ευρωπαϊκών προδιαγραφών, ο Δημήτρης Δημητρούλιας πήρε την… ταυτότητα του αντίπαλου κόουτς και οι Κιτρινόμαυροι έφυγαν νικητές.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Νιμ ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 2-0, πριν την απάντηση του Καλόμοιρου. Οι Γάλλοι έδειξαν την ποιότητα τους και έχτισαν γρήγορα μια διαφορά 4 γκολ (5-1), την οποία μείωσε ξανά ο Έλληνας ίντερ, αλλά η διαφορά παρέμενε ίδια (6-2, 8-4).

Η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση και με τους Ουγκάλντε και Τζηρά, μειώνοντας στα δύο γκολ (10-8), αλλά η δίλεπτη του Νικολαΐδη επέτρεψε στην Νιμ να πάρει εκ νέου αέρα 4 τερμάτων (13-9). Οι Κιτρινόμαυροι έδειξαν χαρακτήρα και κατάφεραν να πλησιάσουν ξανά στα δύο γκολ (15-13) με τον Πλάθα και τον συνήθη ύποπτο, Τζηρά (16-14), ο οποίος έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 5 τέρματα.

Θυμηθείτε ΕΔΩ την ροή του αγώνα!

Οι Μάγκες μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο (17-15) και μείωσε σε… απόσταση αναπνοής (17-16) από τους Γάλλους, με εκπληκτικό Μπουκοβίνα. Ωστόσο, κάποια λάθη στην επίθεση έδωσαν την ευκαιρία στη Νιμ να ξεφύγει (22-17).

Οι Κιτρινόμαυροι ξανά βρήκαν λύσεις στην επίθεση (22-19) και μείωσαν ξανά στο γκολ (23-22) την διαφορά, με τον Αραμπατζή να δίνει την λύση. Μάλιστα, με τον Τζηρά η Ένωση ισοφάρισε τη Νιμ (25-25) στα τελευταία 8λεπτά που απέμεναν.

Τα τελευταία λεπτά πήραν… άγρια ομορφιά, με τις δυο ομάδες να επικεντρώνονται στην άμυνα. Η ισοπαλία παρέμεινε (26-26) με τον Καλόμοιρο να «πυροβολεί», με τους Μάγκες στο τελευταίο δευτερόλεπτο να παίρνουν τεράστιο «διπλό» μέσα στην Γαλλία.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Νιμ: Τομπί 7, Ακουεβίλο 4, Χισχάμ 4, Πογέτ 4, Μινέλ 2, Ρεμπισόν 1, Γιάκομπσεν 1, Ντουπί 1, Γκιγού 1, Σαλού 1, Ντέρισμπουργκ, Γκαγιέγο, Γκιμπερνόν, Πουλιέζ, Ντεσμπονέτ, Πολ.

ΑΕΚ: Τζηράς 8, Πλάθα 5, Αραμπατζής 2, Ηλιόπουλος 2, Παπαδιονυσίου 2, Ουγκάλντε 2, Καλόμοιρος 2, Μπριάτκα 1, Νικολαΐδης 1, Μόγια 1, Μπεριά 1, Λέμος, Κοτσιώνης, Μπεντζιλαλί, Μπουκοβίνας, Άντζελιτς.