14.3
20:29

Αφεντικό στο Λονδίνο η Άρσεναλ

Η Αρσεναλ ήταν κλάση πάνω από την Τότεναμ και παρότι βρέθηκε να χάνει από το αδιανόητο γκολ του Λαμέλα, γύρισε το ματς και ανέβηκε στη βαθμολογία (2-1).

Πλήγμα στις ελπίδες της Τότεναμ για είσοδο στην 4άδα πέτυχε η αιώνια αντίπαλος, Αρσεναλ, σε μια νίκη που ήταν η πρώτη του Μίκελ Αρτέτα σε βάρος του Ζοσέ Μουρίνιο σε 9 ματς ως παίκτης και προπονητής. Οι Spurs, κόντρα στην ροή του αγώνα προηγήθηκαν, όμως οι Gunners με την εμφάνισή τους άξιζαν την ανατροπή και δίκαια νίκησαν με 2-1. Εκτός αρχικού σχήματος άφησε ο Βάσκος τεχνικός τον Ομπαμεγιάνγκ εξαιτίας πειθαρχικού παραπτώματος, στο -6 από το Νο4 της Premier League παρέμεινε η ομάδα του Special One.

Καλύτερη ήταν από την αρχή η Αρσεναλ και στο 16’ είχε δοκάρι με σουτ του Σμιθ Ρόου και στο 19’ η Τότεναμ έχασε με τραυματισμό τον Σον. Στη θέση του μπήκε ο Λαμέλα και έμελλε να κάνει αισθητή την παρουσία του στο ματς καθώς στο 33’ με απίστευτη ραμπόνα στην κίνηση βρήκε τη γωνία του Λένο για το 0-1. Παρά το προβάδισμα, η Τότεναμ παρέμεινε πολύ φοβισμένη και πολύ πίσω και το πλήρωσε. Στο 37’ ο Σεντρίκ Σοάρες προειδοποίησε με δοκάρι και στο 45’ ύστερα από γύρισμα του Τίρνεϊ, το σουτ του Οντεγκααρντ κόντραρε στον Αλντερβάιρελντ και έγινε το 1-1.

Στην επανάληψη, οι Spurs έμειναν και πάλι πίσω, ο Μπέιλ δεν φάνηκε σε τίποτα και μοιραία ήρθε η ήττα. Στο 63’ ο Ντάβιντσον Σάντσες έκανε καθαρό πέναλτι στον Λακαζέτ και ο Γάλλος από τα 11 βήματα έγραψε το 2-1, το οποίο οι γηπεδούχοι πήραν καθαρό πλεονέκτημα στο 76’ όταν ο Λαμέλα έγινε εκτός από ωραίος και μοιραίος και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη σε μερικά λεπτά. Στο 90’ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ με διπλή ευκαιρία, όμως το φάουλ του Κέιν πήγε στο δοκάρι και στο σουτ του Σάντσες σε κενό τέρμα έκοψε πριν τη γραμμή με κεφαλιά ο Γκάμπριελ.