21.2
19:42

Μάγκες με… καρύδια στους «8» της Ευρώπης!

Η ΑΕΚ «πάτησε» την πανίσχυρη CSM Βουκουρεστίου (29-23) στην αίθουσα «Γ. Κασσιμάτης» και σφράγισε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του EHF European Cup. Κορυφαίοι Μπάουερ, Μυλωνάς και… μαέστρος Δημητρούλιας!

Μία ακόμα χρυσή σελίδα στην Ιστορία της έγραψε το χάντμπολ της ΑΕΚ, κερδίζοντας για 5η φορά την συμμετοχή της στα προημιτελικά της Ευρώπης.

Η Ένωση ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ της Ρουμανίας (28-23) και με το μαεστρικό κοουτσάρισμα του Δημητρούλια ονειρεύεται το ευρωπαϊκό τρόπαιο.

Το τέλος του αγώνα ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς, με την πρόκριση να κρίνεται στα τελευταία 4 δευτερόλεπτα(!). Εκεί που ο εκπληκτικός Μπάουερ είπε “όχι” στην CSM και οι Μάγκες πανηγύρισαν έξαλα την τεράστια πρόκριση.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ προσεκτικά στην αναμέτρηση και με αντεπιθέσεις πήρε κεφάλι στο σκορ από νωρίς (3-1). Έχοντας σε τρομερή φόρμα του Μυλωνά και Μπάουερ, κρατούσε το προβάδισμα (6-2) και την CSM σε χαμηλά επίπεδα.

Το προβάδισμα έφτασε στην «χρυσή» διαφορά και στο +6 της ΑΕΚ (11-5) – στο τελευταίο δεκάλεπτο του ημιχρόνου – ωστόσο οι αντίπαλοι έδειχναν αρκετά σκληροί και δεν άφηναν τους Μάγκες να πάρουν μεγάλη διαφορά (13-8). Το ημίχρονο έκλεισε με μία πολύ πειστική εμφάνιση της ΑΕΚ και το +5 (14-9) να αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε αρκετά νωθρά για τους Κιτρινόμαυρους, με τον Δημητρούλια να έχει παράπονα από την αμυντική λειτουργία της ομάδας (17-14). Παρά το «ροκάνισμα» της διαφοράς από την CSM, η ΑΕΚ δεν άφηνε περιθώρια και διατηρούσε διαφορά (21-17).

Θυμηθείτε την ροή της αναμέτρησης ΕΔΩ!

Το ματς εξελίχθηκε ακατάλληλο για καρδιακούς, καθώς η πρόκριση θα κρινόταν στα τελευταία λεπτά και με την διαφορά στα 1-2 τέρματα (25-20). Στο τέλος ο Μυλωνάς επιβεβαίωσε πως ήταν εκ των κορυφαίων κάνοντας το 29-23 και την ΑΕΚ να διαχειρίζεται άψογα τα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα.

Οι αντίπαλοι δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν καθώς ο βράχος-Μπάουερ είπε «όχι» στα τελευταία 4 δευτερόλεπτα και οι Μάγκες πανηγύρισαν μία επική πρόκριση στους «8» της Ευρώπης.