14.2
14:42

Ήττα στο Βουκουρέστι – Μπορούν την πρόκριση οι μάγκες

Χάρης Κολχούρης

Η ΑΕΚ στάθηκε πολύ καλά κόντρα σε ένα εκ των φαβορί του θεσμού, αλλά πλήρωσε την αγωνιστική της απραξία στο φινάλε. Ήττα με 28-23 από την CSM στην πρώτη συνάντηση των δύο ομάδων πριν τον επαναληπτικό στην Αθήνα.

Οι κιτρινόμαυροι γνώρισαν την ήττα με 28-23 και η CSM Βουκουρεστίου έχει τον πρώτο λόγο για πρόκριση έχοντας το πλεονέκτημα των πέντε γκολ. Η Ένωση όμως είναι μέσα στο κόλπο, αν και το ιδανικότερο θα ήταν να είχε μειώσει όσο το δυνατόν περισσότερο για τον επαναληπτικό της άλλης εβδομάδας.

Η Ένωση έδειξε σημάδια εκτός ρυθμού, με αποτέλεσμα να το πληρώσει στο τελευταίο δεκάλεπτο βγάζοντας κούραση στο παιχνίδι της. Η CSM έδειξε σε καλύτερη κατάσταση λόγω της κανονικής ροής της περιόδου της.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά στην αναμέτρηση, με την CSM να προηγείται με 2-0, αλλά η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση και πέρασε μπροστά στο σκορ χάρη στο γκολ του Μόγια (4-5). Η τελευταία κάτοχος του θεσμού (2018-19) πήρε γρήγορα το προβάδισμα (8-5), με τους κιτρινόμαυρους να δείχνουν σημάδια της αγωνιστικής τους απραξίας.

Η ομάδα του Βουκουρεστίου κρατούσε την διαφορά στα 3 γκολ υπέρ της (10-7), ενώ στην συνέχεια την αύξησε στα 4 (12-8), με την ΑΕΚ να βρίσκει σημαντικά γκολ από τους Χιμένεθ και Λέμος. Ο Αραμπατζής πέτυχε δύο συνεχόμενα κρίσιμα γκολ που μείωσαν την διαφορά (14-12), αλλά η CSM επανέφερε την διαφορά των 4 γκολ (16-12), σκορ που ήταν και το τελικό για το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ρουμάνοι αύξησαν το προβάδισμα τους (19-14) στα 5 γκολ, διαφορά που ήταν και η μεγαλύτερη στον αγώνα, έχοντας κάτω από τα γκολποστ τους, τον Κούρπα, ο οποίος ήταν πραγματικό τείχος. Ο Τσέχος ήταν ο κύριος λόγος που η Ένωση έμεινε χαμηλά στο σκορ, αποτρέποντας πολλές επιθέσεις τους.

Η ΑΕΚ τα πήγε εξαιρετικά σε σχεδόν όλη την διάρκεια του αγώνα, αλλά το τελευταίο δεκάλεπτο αποδεικνύεται καταστροφικό, δείχνοντας σημάδια κούρασης. Συν τοις άλλοις, πλήρωσε την μεγάλη αποχή της από τους αγωνιστικούς χώρους, αλλά και την κακή ημέρα που βρέθηκε ο Κοσάνοβιτς. Στο φινάλε, η CSM Βουκουρεστίου έκλεισε την νίκη με 28-23 και έχει ένα σημαντικό προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού της επόμενης εβδομάδας.