24.1
21:26

Μαχήτρια η ΑΕΚ! Μπορούσε τη νίκη στη Τούμπα

Θα μπορούσε να φύγει με μεγάλο διπλό από την Τούμπα η Ένωση (2-2) όμως πλήρωσε την με μία φάση την απειρία του Λάτσι και το λάθος του Αθανασιάδη – Έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 1-2 η ΑΕΚ για να κλειδώσει τη νίκη με τον Λιβάγια

ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΤΟΥ ΜΑΝΟΛΟ

Ο Ανδαλουσιανός αιφνιδίασε με το σχήμα αλλά και τα πρόσωπα που επέλεξε να ξεκινήσουν στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα. Συγκεκριμένα ο Μανόλο ξεκίνησε τον Αθανασιάδη κάτω από τα δοκάρια της Ένωσης με τους Λόπες, Λάτσι, Σβάρνα και Μπακάκη στην άμυνα και τους Σιμόες, Σακχοφ και Γαλανόπουλο στο κέντρο και τους Μάνταλο, Λιβάγια και Γκαρσία στην τριάδα της επίθεσης σε ένα σχήμα 4-3-3.

Πλούσιο σε φάσεις το πρώτο ημίχρονο στην Τούμπα, με την ΑΕΚ να κάνει πολύ καλό πρώτο 20λεπτο και τον ΠΑΟΚ να αντιστέκεται και να ανεβάσει απόδοση από τα μισά του ημιχρόνου και μετά.

Στο ξεκίνημα χάθηκε μεγάλη στιγμή για την Ένωση να γίνει φτάσει κοντά στο γκολ καθώς ο Σάκχοφ έκλεψε την μπάλα ύστερα από λάθος του Κρέσπο, βγήκε στην αντεπίθεση, αλλά δεν έκανε καλή πάσα στον Μάνταλο, με τον Καντουρί να προλαβαίνει και να απομακρύνει. Λίγο αργότερα ο Ζίβκοβιτς βγήκε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ, ύστερα από μπαλιά του Σβαμπ, αλλά ο Σβάρνας έβαλε την προβολή, με τον Αθανασιάδη να μπλοκάρει την μπάλα.

Η ΑΕΚ πίεσε και μαλιστα στο 11ο λεπτό είχε καλή στιγμή με απίστευτο σουτ του Λιβάγια από μακριά το οποίο έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Ζίβκοβιτς. Στο ίδιο λεπτό και μετά την εκτέλεση κόρνερ του Γκαρσία ο Λιβάγια πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ. Το γκολ για την ΑΕΚ δεν άργησε να έρθει. Στο 18’ ο Λιβάγια συνεργάστηκε με τον Γκαρσία, ο οποίος απέφυγε υπέροχα τον Περέιρα, έδωσε στο ύψος του πέναλτι στον Σάκχοφ και ο Ουκρανός νίκησε τον Ζίβκοβιτς, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του!

Ο ΠΑΟΚ απάντησε δύο λεπτά αργότερα όταν ο Ζίβκοβιτς εκτέλεσε το φάουλ, ο Ίνγκασον πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του Αθανασιάδη ενώ η ΑΕΚ βγήκε ξανά μπροστά και μετά από ωραία συνεργασία του Λιβάγια με τον Μάνταλο, ο τελευταίος γύρισε στον Γαλανόπουλο, αλλά ο Κρέσπο έβαλε κόντρα στο σουτ του και παραχώρησε κόρνερ. Ο ΠΑΟΚ και πάλι στο αμέσως επόμενο λεπτό χάνει μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση όταν ο Τζόλης βρήκε με κάθετη τον Κρμέντσικ, ο οποίος πλάσαρε τον Αθανασιάδη, αλλά ο Σβάρνας πρόλαβε πριν περάσει η μπάλα τη γραμμή και παραχώρησε κόρνερ.

Δέκα λεπτά πριν την ανάπαυλα η ΑΕΚ και πάλι μπροστά μετά από σέντρα του Γκαρσία, ο Γαλανόπουλος μπήκε στην πορεία της μπάλας, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Ο ΠΑΟΚ όμως κατάφερε εν τέλει να ισοφαρίσει πριν το τέλος του ημιχρόνου καθώς μετά από εκτέλεση φάουλ του Βιεϊρίνια ο Ουάρντα πήρε την κεφαλιά, ο Αθανασιάδης απέκρουσε, αλλά ο Κρέσπο πήρε το… ριμπάουντ και ισοφάρισε προ κενής εστία

ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ ΛΑΤΣΙ

Στο δεύτερο μέρος, οι φάσεις ήταν λιγότερες όμως, το παιχνίδι έπαιρνε φωτιά καθώς και οι δύο ομάδες αναζητούσαν το γκολ. Μάλιστα η Ένωση είχε μια πρώτη καλή στιγμή όταν ο Λόπες έκανε σέντρα απ’ τα αριστερά, ο Σάκχοφ πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό η ΑΕΚ σκόραρε όταν μετά από λάθος του Ίνγκασον, ο Γαλανόπουλος έκλεψε τη μπάλα, έδωσε στον Λόπες ο οποίος έκανε τη σέντρα, με την μπάλα να καταλήγει και πάλι στον ανενόχλητο Γαλανόπουλο, ο οποίος νίκησε τον Ζίβκοβιτς! Μάλιστα η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία και για τρίτο τέρμα όταν ο Γκαρσία έκανε ωραία ατομική προσπάθεια, σέντραρε στον Λιβάγια, αλλά το πλασέ του Κροάτη πέρασε δίπλα απ’ το αριστερό δοκάρι του Ζίβκοβιτς.

Ο ΠΑΟΚ απάντησε μετά από μεγάλο λάθος της ΑΕΚ. Ο Λάτσι γύρισε επικίνδυνα πίσω στον Αθανασιάδη κι αυτός λανθασμένα έπιασε τη μπάλα με τα χέρια. Ο ΠΑΟΚ εκτέλεσε το έμμεσο με τον Ζίβκοβιτς να πατά στον Βιεϊρίνια ο οποίος έκανε το σουτ και νίκησε τον Αθανασιάδη, ισοφαρίζοντας για την ομάδα του. Το παιχνίδι στη συνέχεια πήρε άλλη τροπή όμως τα νεύρα των παικτών κυριάρχησαν με αποτέλεσμα το τελευταίο δεκαπεντάλεπτο να μην παίζεται παιχνίδι. Υπήρχε ένα σουτ για τους γηπεδούχους μέσα από την περιοχή λίγο πριν το φινάλε όμως ο Τσιγκρίνσκι απομάκρυνε στην αρχή, επέμεινε ο ΠΑΟΚ που κέρδισε ένα κόρνερ αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκε.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Κρέσπο (83’ Σφιντέρσκι), Περέιρα (46’ Ροντρίγκο), Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Ουάρντα (85’ Μούργκ), Α. Ζίβκοβιτς (73’ Αουγκούστο), Κρμέντσικ (83’ Βαρέλα).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Μπακάκης, Σβάρνας, Λάτσι (87’ Τσιγκρίνσκι), Λόπες, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Σάκχοφ (87’ Τάνκοβιτς), Μάνταλος (71’ Σιμάνσκι), Γκαρσία (96’ Ινσούα), Λιβάγια (71’ Ανσαριφάρντ).

ΚΑΡΤΕΣ

Κίτρινες: 13’ Ίνγκασον, 38’ Λιβάγια, 40’ Μπακάκης, 57’ Τζόλης, 59’ Γκαρσία, 78’ Λόπες, 78’ Ουάρντα, 96’ Ελ Καντουρί