20.12
20:28

ΑΕΚΑΡΑ στους «16» της Ευρώπης!

Πανεύκολα η Ένωση πέρασε από το εμπόδιο της Πρίστινα (8-41) και σφράγισε την συμμετοχή της στην επόμενη φάση της Ευρώπης. Το σημαντικότερο επίτευγμα η πολύ καλή εμφάνιση των νεαρών παικτών της ομάδας.

Η ΑΕΚ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε χθες και με… σπασμένα τα φρένα «έσβησε» την Πρίστινα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Με την διαφορά να εκτοξεύεται όσο περνούσε η ώρα και τον Δημητρούλια να δοκιμάζει συστήματα και πρόσωπα, η Ένωση «σφράγισε» την παρουσία της στους «16» του EHF του European Cup.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Από νωρίς η Ένωση έδειξε τις διαθέσεις της απέναντι σε έναν πολύ αδύναμο αντίπαλο, παίρνοντας αέρα 7(!) τερμάτων από τα πρώτα λεπτά (1-8). Με τον Ρέινα να ξεκινά κάθε επίθεση της ομάδας, η διαφορά ανέβαινε (2-14) και… δεν σταματούσε.

Στο ημίχρονο βρήκε τους Μάγκες να προηγούνται με 14 τέρματα διαφορά, σκορ που έδωσε την ευκαιρία στον Δημητρούλια να ξεκουράσει βασικούς και να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ ΡΟΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Στο δεύτερο μέρος ο Δημητρούλιας έδωσε χρόνο συμμετοχής σε νεαρούς αθλητές, με την διαφορά να συνεχίζει να αυξάνεται (4-25). Κοτσιώνης, Στάθης και Βαμπατζανίδης πήραν χρόνο συμμετοχής και είχαν καλές εμφανίσεις.

Τα λεπτά που κυλούσαν ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την ΑΕΚ να μην ρίχνει στο ελάχιστο ρυθμό και ένταση στο παιχνίδι της (7-30). Η ΑΕΚ πήρε άνετα την πρόκριση στην επόμενη φάση της ευρωπαϊκής διοργάνωσης (8-41) και έκανε ένα… γερό ξεμούδιασμα από την διακοπή.

Στα τελευταία λεπτά ο Πλάθα Χιμένεθ είχε μια αψιμαχία με τον Κιούνι, αντικρίζοντας την κόκκινη και μπλε κάρτα από τον διαιτητή και έτσι κινδυνεύει να χάσει την επόμενη ευρωπαϊκή αναμέτρηση της ΑΕΚ.