03.12
21:49

Μάσιμο, αυτή η ΑΕΚ είναι ντροπή…

Ακόμα μια ντροπιαστική ήττα για την Ένωση στο ΟΑΚΑ, αυτή τη φορά από την Μπράγκα (2-4) με τον Μάσιμο Καρέρα να έχει τεράστιο μερίδιο ευθύνης για την εικόνα των «κιτρινόμαυρων» – Για ακόμα ένα ματς άλλαξε το σύστημα και τα πρόσωπα ο Ιταλός – Αποκλεισμός με κάτω τα χέρια από το Europa League για τον δικέφαλο

ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΚΑΡΕΡΑ

Για ένα ακόμα ματς ο Ιταλός έχει αλλαγές σε πρόσωπα και σχήμα. Έτσι λοιπόν στην αναμέτρηση με την Μπράγκα στο ΟΑΚΑ επέλεξε το 4-2-3-1 κάτι που δεν είχε πράξει με την Ζόρια την προηγούμενη Πέμπτη σε ένα ματς με υποδεέστερο αντίπαλο. Κάτω από τα δοκάρια ξεκίνησε σήμερα ο Τσιντώτας με τους Ινσούα, Νεντελτσιάρου, Χνιντ και Μπακάκη στην τετράδα της άμυνας και τους Σιμόες και Γαλανόπουλο στα χαφ. Στην τριάδα πίσω από τον επιθετικό έπαιζαν οι Αλμπάνης, Μάνταλος και Λιβάγια ενώ μοναδικός προωθημένος ήταν ο Ολιβέιρα.

Η ΑΕΚ έκανε κακό ξεκίνημα, και δέχθηκε στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης δύο γκολ με την άμυνα της να βρίσκεται σε αδράνεια. Μόλις στο 8ο λεπτό ο Τορμένα με προβολή μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Τσιντώτα. Ο στόπερ της Μπράγκα ήταν αφύλακτος μετά τη σέντρα του Μεδέιρος από αριστερά. Δύο λεπτά αργότερα ο Γκαλένο  έκανε το γύρισμα από αριστερά, η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του Τσιντώτα και ο αφύλαχτος Εσγκάιο από κοντά την έσπρωξε στα δίχτυα.

Οι «κιτρινόμαυροι» πριν καλά καλά μπουν στο ματς δέχονται αυτά τα δύο πρώτα γκολ με αποτέλεσμα να κυνηγάνε στη συνέχεια τη μεγάλη ανατροπή. Η Ένωση έχασε τεράστια ευκαιρία να μειώσει το σκορ στο 19ο λεπτό όταν ο Αλμπάνης έκανε το γύρισμα από δεξιά, με τον Ολιβέιρα σε κενή εστία να στέλνει τη μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι! Τρία λεπτά αργότερα νέα χαμένη ευκαιρία για τον δικέφαλο όταν ο Λιβάγια έκανε φοβερή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου, αλλά έδιωξε εντυπωσιακά με το ένα χέρι ο Ματέους.

Στο ημίωρο η ΑΕΚ βρήκε γκολ και μείωσε το σκορ. Μετά από λάθος του Τορμένα που δεν συνεννοήθηκε με τον Βιάνα ο Ολιβέιρα το επωφελήθηκε και βγήκε μόνος του με το τέρμα αφού πρώτα πέρασε τον γκολκίπερ της Μπράγκα και σκόραρε. Σε εκείνο το σημείο η Ένωση έδειχνε ότι μπορεί να ξανά μπει στο ματς ενώ λίγο αργότερα είχε μία καλή στιγμή όταν ο Μάνταλος πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή αλλά μάζεψε εύκολα ο Ματέους.

Ότι προσπάθησε να φτιάξει η ΑΕΚ, το χάλασε δευτερόλεπτα πριν την ανάπαυλα. Στο 45’ ο Γκαλένο έκανε την επέλεαση από αριστερά, μπήκε στην περιοχή, την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Όρτα, ο οποίος πλάσαρε και σκόραρε. Ευθύνη έχει πάλι και ο Μπακάκης, αλλά και ο Τσιντώτας που δεν κατάφερε να μπλοκάρει.

ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΣΤΡΑΒΑ ΜΑΣΙΜΟ

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά για να βρει γρήγορα ένα τέρμα μάταια. Είχε μια ωραία προσπάθεια του Λιβάγια από αριστερά στο 48’ ο οποίος έκανε και το γύρισμα αλλά απομάκρυνε ο Κάρμο. Στο αμέσως επόμενο λεπτό το γύρισμα του Βασιλαντωνόπουλου προς τον Αλμπάνη αλλά η μπάλα πήγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Η πολιορκία της ΑΕΚ συνεχίστηκε με τον Ολιβέιρα να έχει ένα καλό σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του γκολκίπερ της Μπράγκα. Ένα σουτ του Αλμπάνη στη συνέχεια ούτε αυτό βρήκε στόχο. Η ΑΕΚ είχε μια καλή ενέργεια λίγο πριν το 70’ με τον Λιβάγια να κάνει εξαιρετική ενέργεια, να περνά κάθετα στον Ανσαριφάρντ, ο οποίος σκόραρε, αλλά καταλογίστηκε οφσάιντ.

Στο 73′ εντυπωσιακή ενέργεια από τον Γκαλένο, που έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και αριστερά, αλλά ευτυχώς μπλόκαρε ο Τσιντώτας, ενώ λίγο αργότερα η ΑΕΚ βρέθηκε μπροστά και είχε καλή στιγμή μετά από κεφαλιά του Χνιντ ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Λιβάγια, αλλά ο Ματέους μπλόκαρε τη μπάλα. Στο 83′ ο Γκαλένο με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή, άφησε άγαλμα τον Τσιντώτα και έκανε το 1-4 ενώ λίγο πριν το τέλος του αγώνα η Ένωση πρόλαβε να μειώσει το σκορ σε 2-4 μετά από δυνατό σουτ του Βασιλαντωνόπουλου μέσα από την περιοχή που κατέληξε στα δίχτυα μετά από επαφή της μπάλας στον Σικέιρα. Το 2-4 ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα με την ΑΕΚ να αποχαιρετά οριστικά το Europa League (έχει ένα παιχνίδι ακόμη στην Αγγλία με την Λέστερ).

AEK: Τσιντώτας, Μπακάκης (46’ Βασιλαντωνόπουλος), Χνιτ, Νεντελτσεάρου, Ινσούα, Γαλανόπουλος, Σιμόες, Μάνταλος (75’ Γκαρσία), Αλμπάνης (60’ Τάνκοβιτς), Λιβάγια, Ολιβέιρα (60’ Ανσαριφάρντ).

Μπράγκα: Ματέους, Εσγκάιο, Βιάνα (46’ Κάρμο), Τορμένα, Σεκέιρα, Μουσράτι (57’ Φρανσέρζιο), Κάστρο, Μεδέιρος (57’ Αντρέ Όρτα), Γκαλένο, Παουλίνιο (71’ Γκιλιέρμε), Όρτα.

ΚΑΡΤΕΣ

Κίτρινες: 30’ Μπρούνο Βιάνα, 50’ Αλ Μουσράτι, 58’ Βασιλαντωνόπουλος, 70’ Ινσούα, 74’ Εσγκάιο, 74’ Κάστρο, 74’ Μάνταλος