29.11
20:56

Στην κορυφή η Τότεναμ

Η Τότεναμ του Special One άντεξε στην πίεση της Τσέλσι έφυγε με το βαθμό από το Stamford Bridge (0-0) και πλέον είναι πρώτη μετά και την γκέλα της Λίβερπουλ.

Όταν γυρίζει εκεί που λατρεύτηκε είναι πάντα δύσκολα, κόντρα στον πρώην παίκτη του και αγαπημένο του Φρανκ Λάμπαρντ ο Μουρίνιο «κλείδωσε» την Τσέλσι και έφυγε με έναν σημαντικό βαθμό που την έστειλε στην κορυφή καθώς έχει καλύτερη διαφορά τερμάτων από την Λίβερπουλ.

Η Τότεναμ μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και μέχρι το 15ο λεπτό είχε δύο πολύ καλές στιγμές για να πάρει προβάδισμα. Ο Μπέργκβαϊν στο 9′ με πολύ ωραίο σουτ απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Μεντί, που έξι λεπτά μετά είχε εντυπωσιακή επέμβαση σε διαγώνιο σουτ του Οριέ.

Η Τσέλσι ανέβασε τον ρυθμό της μετά τις δύο ευκαιρίες της Τότεναμ με τον Βέρνερ μάλιστα να σκοράρει, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ με το 0-0 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το παιχνίδι πήγε περισσότερο στη δύναμη, και μετά τον τραυματισμό του καλύτερου παίκτη της, Ντομπελέ, οι φιλοξενούμενοι έδωσαν την κατοχή στην ομάδα του Λάμπαρντ.