29.11
19:25

Λύγισε η Μίλαν χωρίς τον Ζλάταν

Χωρίς τον Ιμπραΐμοβιτς, η Μίλαν έπαιξε εξαιρετικά στο πρώτο μέρος, έκαμψε την αντίσταση της Φιορεντίνα (2-0) και απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής με +5 από Ιντερ, Σασουόλο.

Αν και δεν είχε τον Ζλάταν διαθέσιμο, η Μίλαν έδειξε ότι μπορεί να βασίζεται και στο σύστημα αλλά και τους υπόλοιπους παίκτες της. Οι Rossoneri έχασαν ξανά πέναλτι παρότι έλειπε ο Σουηδός, όμως πήραν καθαρή νίκη κόντρα στους Viola στο San Siro και μπορούν το βράδυ να απολαύσουν το Νάπολι – Ρόμα για να δουν ποιος από τους δύο θα χάσει βαθμούς.

Η Φιορεντίνα μπήκε καλύτερα, στα πρώτα 10-15 λεπτά κυκλοφούσε με αυτοπεποίθηση την μπάλα, όμως στην πρώτη απειλή τους οι Rossoneri άνοιξαν το σκορ. Στο 17’ έπειτα από κόρνερ του Μπραΐμ Ντίαθ ο Κεσί ‘τσίμπησε’ στο πρώτο δοκάρι και ο Ρομανιόλι με κεφαλιά έκανε το 1-0, για να φτάσουν κοντά στην ισοφάριση στο 21’ οι Viola όταν ο Ριμπερί βρήκε στην περιοχή τον Βλάχοβιτς και ο τελευταίος με τρομερό αριστερό «έσπασε» το δοκάρι. Στο 26’ οι γηπεδούχοι πήραν καθαρό προβάδισμα με τον Κεσί να μετατρέπει σε γκολ το πέναλτι που δόθηκε για τάκλιν του Πετσέλα στον Σαλεμάκερς (2-0), όμως ο Ιβοριανός νικήθηκε σε νέα μονομαχία από τα 11 βήματα από τον Ντραγκόβσκι ύστερα από εντυπωσιακή ντρίμπλα του Τεό Ερναντές και μαρκάρισμα του Κάσερες (40’).

Στην επανάληψη η Μίλαν έφτασε και πάλι κοντά στο 3-0, όμως το αριστερό του Τσαλχάνογλου στο 53’ πήγε στο δοκάρι, ενώ στη μοναδική καλή στιγμή της Φιορεντίνα, ο Ντοναρούμα είπε «όχι» στο μακρινό σουτ του Ριμπερί. Οι πρώην Rossoneri, Κουτρόνε και Μποναβεντούρα έπαιξαν ξανά στο San Siro, για να τελειώσει την υπόθεση τρεις βαθμοί πολύ καθαρά η Μίλαν διατηρώντας την εστία της ανέπαφη (2-0).