28.11
23:21

Έσπασε την κατάρα η Λιντς σε ματσάρα με την Έβερτον!

Με τον Ραφίνια να τη λυτρώνει στο 79′, η Λιντς πέρασε από την έδρα της Έβερτον (0-1), όπου πανηγύρισε το πρώτο της διπλό μετά από 30 χρόνια!

Τι ματσάρα ήταν αυτή…

Σε μια αναμέτρηση με 36 τελικές και 3 γκολ που ακυρώθηκαν, η Λιντς ήταν πιο… εύστοχη κι έφυγε με το πρώτο της διπλό από την έδρα της Έβερτον εδώ και 30 χρόνια (0-1)!

Έτσι, η ομάδα του Μπιέλσα επέστρεψε στις νίκες μετά από 3 αγωνιστικές και ξεκόλλησε βαθμολογικά. Από την άλλη, τα «ζαχαρωτά» υπέστησαν την 4η ήττα τους στα 5 τελευταία (1-0-4) και χάνουν έδαφος.

Το μοναδικό γκολ ήρθε στο 79’ με δυνατό σουτ του Ραφίνια έξω από την περιοχή, με τους γηπεδούχους να έχουν 2 ακυρωθέντα τέρματα!

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης φάνηκε πως το ματς θα ήταν πλούσιο σε θέαμα, με τους φιλοξενούμενους να απειλούν με τον Ραφίνια (1’) και τον Μπάμφορντ (3’). Στο 7’ ήταν η σειρά της Έβερτον να τεστάρει τα αντανακλαστικά του Μεσλιέ, ο οποίος κράτησε το μηδέν σε προβολή του Ντουκουρέ.

Στο 10’, ο Χάρισον αστόχησε μέσα από την περιοχή κι ενώ βρέθηκε… φάτσα-κάρτα με τον Πίκφορντ, ο οποίος σταμάτησε και τον Μπάμφορντ στο 21’. Επτά λεπτά αργότερα, τα «παγώνια» είχαν διπλή μεγάλη ευκαιρία, ενώ ο γκολκίπερ τους είπε «όχι» σε Χολγκέιτ (29’) και Ρισάρλισον (41’, 44’).

Η τελευταία μεγάλη φάση του πρώτου ημιχρόνου ήρθε στο 45’ για τη Λιντς, με τον Χάρισον να σημαδεύει το δοκάρι με κεφαλιά!

Ο δαιμονιώδης ρυθμός συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με την ομάδα του Αντσελότι να είναι πιο απειλητική, αλλά οι Κάλβερτ-Λιούιν (46’, 48’) και Χάμες (51’) δεν κατάφεραν να νικήσουν τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι βαδίζουμε ολοταχώς προς ένα… άδικο 0-0, ήρθε ο Ραφίνια να εκτελέσει με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή τον Πίκφορντ και να χαρίσει στην ομάδα του το προβάδισμα (79’).