10.10
17:46

Χάντμπολ: Η ΑΕΚΑΡΑ διέσυρε και τον Δούκα

Η ΑΕΚ ήταν ασταμάτητη και απέναντι στον Δούκα, επικράτησε με 44-27 και συνέχισε με μια ακόμη νίκη στο Πρωτάθλημα.

Η Ένωση για την 5η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Handball Premier «καθάρισε» με 44-27 τον Δούκα στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ και πήρε ακόμα ένα σημαντικό δίποντο.

Ο Δούκας φάνηκε αρκετά ανταγωνιστικός στο ξεκίνημα του αγώνα (2-3) και αυτό μπλόκαρε την ΑΕΚ (3-4), η οποία έδειξε ένα πιο χαλαρό πρόσωπο μέσα στο παρκέ (6-8). Αυτό, όμως δεν κράτησε για πολύ, καθώς η Ένωση έδειξε να αφυπνίζεται και να ροκανίζει τη διαφορά (8-8), παίρνοντας προβάδισμα (10-8), το οποίο αυξήθηκε στη συνέχεια (18-11). Η ομάδα των εκπαιδευτηρίων δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των «κιτρινόμαυρων» και έτσι στο τέλος του ημιχρόνου η ΑΕΚ βρισκόταν μπροστά με 7 γκολ (20-13).

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ έδειξε τον δυναμικό εαυτό της και από την στιγμή που είχε καλή λειτουργία σε άμυνα και επίθεση έβρισκε με ευκολία δίχτυα (25-15) και δεν δυσκολεύτηκε καθόλου να αυξήσει περισσότερο τη διαφορά της (28-19) και να μην δώσει δικαιώματα στον Δούκα (34-20). Με το πέρασμα των λεπτών η ΑΕΚ διατηρούσε με άνεση τη διαφορά που είχε «χτίσει» (38-22) και δεν δυσκολεύτηκε καθόλου να φτάσει στην τελική επικράτηση επί του Δούκα με 44-27.