02.10
20:57

Νίκησε εύκολα και τον Διομήδη και συνεχίζει η ΑΕΚάρα

Χωρίς να ιδρώσει η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ επικράτησε με 39-27 του Διομήδη Άργους στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Handball Premier και έφτασε σε ακόμα ένα σημαντικό δίποντο.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε στο παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό και έτσι πήρε νωρίς προβάδισμα με (3-0). Ο Διομήδης όμως βρήκε εύκολα τα πατήματά του και πίεσε αρκετά την Ένωση (3-3). Οι φιλοξενούμενοι πήραν και προβάδισμα 2 φορές στο παιχνίδι (6-7, 7-8), ωστόσο οι «κιτρινόμαυροι» δεν πτοήθηκαν και άλλαξαν την άμυνά τους, η οποία έδωσε ώθηση και στις επιθετικές της λειτουργίες (10-8). Η ΑΕΚ έτσι έφτασε να πετύχει ένα σερί (13-8), το οποίο δεν χάθηκε στο υπόλοιπο του ημιχρόνου (15-10) και της έδωσε το προβάδισμα στο τέλος του 30λεπτου με 23-13.

Μπορεί ο ρυθμός της αναμέτρησης να έπεσε στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια έλεγχε το ματς σε άμυνα και επίθεση και έφτασε στην τελική επικράτηση με 39-27.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 7-7, 12-8, 15-10, 19-11, 23-13 (ημιχρ.), 24-15, 28-18, 32-20, 35-21, 37-24, 39-27.