13.12
20:54

Ισοπεδωτική Βασίλισσα, πάτησε τον Άρη!

Η ΑΕΚ επικράτησε με 92-79 του Άρη και συνέχισε νικηφόρα το σερί της σε Ελλάδα και Ευρώπη, στρέφοντας πλέον την προσοχή της στο ευρωπαϊκό ματς με την Χάποελ Ιερουσαλήμ για ντέρμπι κορυφής του ομίλου του Basketball Champions League. Έπαιξε όσο χρειάστηκε η… κουρασμένη ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, κορυφαίοι οι Γκίκας, Λανγκφορντ, Σαντ Ρος και Χρυσικόπουλος!

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς με αποτέλεσμα να φτάσει γρήγορα την διαφορά στο +5, με το σκορ στο 10-5, αλλά ο Άρης να καταφέρνει και να αντιδράει φτάνοντας την διαφορά στον πόντο. Σε εκείνο το σημείο η Βασίλισσα, έβγαλε αντίδραση και ξανά πήρε διαφορά στους τέσσερις πόντους με το σκορ στο 19-15, με την οποία τελείωσε την πρώτη περίοδο.

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι Κιτρινόμαυροι πάτησαν γρήγορα γκάζι, ανεβάζοντας την διαφορά αρχικά στο +9, στη συνέχεια στο +11 και μετέπειτα στο +15 με το σκορ στο 30-15. Όμως, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έβγαλε αντίδραση και σφυγμό στο ματς, με αποτέλεσμα να επιστρέψει στο παιχνίδι και να κόψει την διαφορά στο -2 με το τέλος του ημιχρόνου και το σκορ στο 40-38.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με την ΑΕΚ να διατηρεί το προβάδισμα της, αλλά και τον Άρη να την καταδιώκει, καταφέρνοντας να φέρει και το ματς στα ίσα με το σκορ στο 46-46. Η συνέχεια για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν ιδανική, καθώς τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου ανέβασε την διαφορά στο +8 με το σκορ στο 56-48 και έχοντας ζεστούς του Λάνγκφορντ, Γκίκα και Χρυσικόπουλο η διαφορά κρατήθηκε αλλά ανέβηκε κιόλας στο +12, πριν το τέλος της τρίτης περιόδου με το σκορ στο 66-54.

Στη τέταρτη περίοδος η Βασίλισσα δεν σταμάτησε, συνέχισε με πατημένο το γκάζι και ανέβασε την διαφορά στο +17 με 73-56. Ο Άρης προσπάθησε να μειώσει και κατάφερε να ρίξει την διαφορά στο -11 (75-64), αλλά με τον Μπράουν να βάζει τα πάντα μείωσε στους πέντε πόντους με το σκορ στο 78-73. Όμως, η ΑΕΚ είχε ζεστούς τους Λάνγκφορντ και Γκίκα, ανεβάζοντας την διαφορά και πάλι στους δέκα πόντους με δικά τους τρίποντα (87-77). Η Βασίλισσα κράτησε υπέρ της την διαφορά με έναν φοβερό Νίκο Γκίκα, καταφέρνοντας να επικρατήσει επί του Άρη με 92-79.

Η Βασίλισσα συνεχίζει νικηφόρα το σερί της , σε Ελλάδα και Ευρώπη, στρέφοντας πλέον την προσοχή της στο ματς της άλλης εβδομάδας απέναντι στην Χάποελ Ιερουσαλήμ, για το Basketball Champions League.