07.12
17:44

Στο τέλος μίλησε ο Λάνγκφορντ

Ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν κακός στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα αλλά εκεί που χρειάστηκε πήρε την μπάλα, την έβαλε στο καλάθι και η ΑΕΚ επικράτησε του ΠΑΟΚ στο PAOK SPORTS ARENA με 67-71.

Οι αγωνιστικές μεταπτώσεις των δύο ομάδων ήταν το κύριο χαρακτηριστικό του πρώτου ημιχρόνου. Ο ΠΑΟΚ άρχισε καλύτερα (7-2, 4’) για να ακολουθήσει το σερί του Κιθ Λάνγκφορντ και το 0-9 της ΑΕΚ η οποία προηγήθηκε με 7-11 μετά από έξι αγωνιστικά λεπτά. Η «Ένωση» δεν έχτισε πάνω σ’ αυτή τη διαφορά καθώς με εξαίρεση τον Γιόνας Μασιούλις δεν βρήκε άλλον τρόπο έκφρασης στην επίθεση, ενώ και ο ΠΑΟΚ ήταν δυσλειτουργικός (18-20, 10’).

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΜΑΤΣ

Στη δεύτερη περίοδο, ο ΠΑΟΚ βασίστηκε στην άμυνά του και στους πόντους που πήρε μέσα από τα επιθετικά ριμπάουντ αλλά και τα λάθη του αντιπάλου. Κυρίως αυτά του Ρέι καθώς με διαδοχικά κλεψίματα και πόντους από τον Λιούις, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 29-25 μετά τα μισά της περιόδου. Η συνέχεια ανήκε στην ΑΕΚ και κυρίως στο ελληνικό στοιχείο της. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου βρήκε μακρινά σουτ, έκανε επιμέρους σκορ 2-12 και προηγήθηκε με 31-37 στο ημίχρονο.

Τα μακρινά σουτ του Άνταμ Σμιθ στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου έδωσαν ψυχολογία στον ΠΑΟΚ ο οποίος έκανε σε 16-6 και προηγήθηκε με 49-42 (25:30). Η ΑΕΚ δεν είχε ρυθμό στην επίθεση, ο Λάνγκφορντ σκόραρε μόνο από τη γραμμή των ελεύθερων βολών, είχε όμως συνέπεια στην άμυνα κι έτσι ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση μέχρι το τέλος της περιόδου (53-55, 30’).

Η ΑΕΚ πάτησε για πρώτη φορά σε διαφορά εννιά πόντων (55-64) έπειτα από περίπου τέσσερα λεπτά στην τελευταία περίοδο. Στο ίδιο διάστημα ο ΠΑΟΚ είχε κακές επιλογές και με την καλή άμυνα της ΑΕΚ πάνω στους Λιούις-Σμιθ, δεν είχε τρόπο έκφρασης στην επίθεση. Η ΑΕΚ κράτησε τη διαφορά μέσα από την άμυνά της (62-69, 37’), για να ακολουθήσουν τέσσερις διαδοχικοί πόντοι από τον ΠΑΟΚ (66-69), δίνοντας «άγριο» χαρακτήρα στα τελευταία 96 δευτερόλεπτα. Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να δημιουργήσει μαξιλαράκι ασφαλείας, για να ακολουθήσει μία εύστοχη βολή του Λιούις (67-69) 30’’ πριν το τέλος. Ο ΠΑΟΚ επέλεξε να παίξει άμυνα, είδε τον Λάνγκφορντ να ευστοχεί 8’’ πριν το τέλος (67-71) κι εκεί τελείωσε το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 31-37, 53-55, 67-71.