07.12
20:57

Ράσφορντ και Μαρσιάλ πάγωσαν το Έτιχαντ

Η Γιουνάιτεντ πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό απέναντι στην Σίτι στο ντέρμπι του Μάντσεστερ, με τους Ράσφορντ και Μαρσιάλ να βάζουν μπροστά τους κόκκινους διαβόλους με 2-0 στο ημίχρονο.

Η Μάντσεστερ Σίτι μπήκε στον αγωνιστικό χώρο του Ετιχάντ έχοντας στο μυαλό της το “πρέπει” όσον αφορά στην κατάκτηση της νίκης ώστε να μην άφηνε τη διαφορά της από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ να φύγει πάνω από 11 βαθμούς, όμως το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να έχει ισχυρό προβάδισμα για να φύγει χαμογελαστή με τη συμπλήρωση του 90λέπτου.

Όχι απλό, αλλά διπλό, με τους Μάρκους Ράσφορντ και Αντονί Μαρσιάλ να βάζουν μπροστά στο σκορ με 2-0 την ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ, με τα τέρματά τους στο 23ο και στο 29ο λεπτό αντίστοιχα.

Την πρώτη πληγή στο σώμα της πρωταθλήτριας την έκανε ο Ράσφορντ καθώς μπήκε στην περιοχή στο 20′ και ανατράπηκε από τον Μπερνάντο Σίλβα, με το διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα κατόπιν χρήσης VAR και τον φορ της Γιουνάιτεντ να κάνει το 1-0 για τους κόκκινους διαβόλους με το 10ο φετινό του τέρμα.

Ο ίδιος παίκτης είχε δύο τεράστιες ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρματα αλλά και της ομάδας του, χωρίς να τις αξιοποιήσει (στο 26′ και στο 27′), για να έρθει ωστόσο το 2-0 από τον Μαρσιάλ, που νίκησε τον Έντερσον με σουτ από δύσκολη θέση, με τη μπάλα να χτυπάει στο αριστερό δοκάρι πριν καταλήξει στα δίχτυα των πολιτών.