04.12
21:30

Ζωντανή η Βασίλισσα στο… «θρίλερ» της Πολωνίας

Η ΑΕΚ επικράτησε με 79-77 επί τη Άνβιλ στην Πολωνία, έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, με τους Κιτρινόμαυρους να βγαίνουν στο τέλος νικητές, παίρνοντας το μεγάλο διπλό. Πρωταγωνιστές για την Βασίλισσα οι Ματσιούλις, Γιαννόπουλος, Γιάνκοβιτς, καθοριστικός ο Λάνγκφορντ στα τελευταία λεπτά.

Το ματς

Η ΑΕΚ μπορεί να πήρε από νωρίς προβάδισμα στον αγώνα με 2-5 σκορ, αλλά η Ανβίλ δεν άργησε να φέρει το ματς τούμπα και να μειώσει αρχικά στον πόντο και μετέπειτα να πάρει προβάδισμα, κάνοντας το 10-7. Οι Κιτρινόμαυροι προσπάθησαν να αντιδράσουν καταφέρνοντας να φέρουν το ματς στα ίσα με το σκορ στο 15-15, αλλά στη συνέχεια κάποια άστοχα σουτ τους, έδωσαν το δικαίωμα στους Πολωνούς να ανεβάσουν την διαφορά στους 7 πόντους, με τον Σαντ Ρος να μειώνει στους 4 πόντους, ευστοχώντας σε τρίποντο στη λήξη της πρώτης περιόδου κάνοντας το σκορ 22-18.

Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα χειροτέρεψαν για την Βασίλισσα, που έδειχνε εκτός τόπου και χρόνου με την Ανβίλ να το εκμεταλλεύεται στο έπακρον και ανέβασε την διαφορά στο +13 με το σκορ στο 31-18. Η ΑΕΚ όμως έβγαλε αντίδραση στον αγώνα και με κάποια μεγάλα σουτ των Γιάνκοβιτς, Γιαννόπουλο, αλλά και του Τσάλμερς κατάφερε να ρίξει την διαφορά στον πόντο με σκορ 37-36, με τους Πολωνούς να καταφέρνουν μόνο να δημιουργούν το 39-36 λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βασίλισσα μπήκε με πατημένο γκάζι και με δυο εύστοχα τρίποντα του φοβερού Γιαννόπουλου, πήρε προβάδισμα τριών πόντων με το σκορ στο 39-42. Η Ένωση συνέχισε στο ίδιο τέμπο το ματς, φτάνοντας την διαφορά στο +5 με 45-50, αλλά οι Πολωνοί απάντησαν με τρίποντο για το 48-50. Απ’ εκεί και έπειτα ήταν συνεχώς πολύ κοντά στο σκορ με την ΑΕΚ και κατάφερε να προηγηθεί με 56-55, στα 42 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της περιόδου, όμως ο Ματσιούλις ευστόχησε σε τρίποντο δημιουργώντας το 56-58 σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος της περιόδου.

Στη τέταρτη περίοδο οι δυο ομάδες ξεκίνησαν για να τα δώσουν όλα για τη νίκη, με αποτέλεσμα η διαφορά να παίζει στον έναν και στους δυο πόντους, αλλά με την ΑΕΚ να έχει κατά κύριο λόγο το προβάδισμα στο σκορ. Όμως, η Ανβίλ κατάφερε να γυρίσει το ματς και να φέρει το σκορ υπέρ της με 72-70. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ξανά έβγαλε αντίδραση έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Κίθ Λάνγκφορντ και Γιόνας Ματσιούλις καταφέρνοντας να έχει το προβάδισμα του σκορ με 77-79 στα τελευταία 14 δευτερόλεπτα. Στα τελευταία δραματικά δευτερόλεπτα η Ένωση το χειρίστηκε άψογα και κατάφερε να φύγει με το διπλό απ’ την Πολωνία.

Η Βασίλισσα με αυτή την εκτός έδρας νίκη, σκαρφαλώνει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, μαζί με την Χάποελ Ιερουσαλήμ, έχοντας από 12 βαθμούς με 5 νίκες και 2 ήττες, με την Μπουργκός και Ράστα Βέχτα να ακολουθούν με 11 βαθμούς από πίσω.