03.12
19:17

Παναιτωλικός – Ιάλυσος 5-1: Εύκολη πρόκριση για τους Αγρινιώτες

Ο Παναιτωλικός επικράτησε 5-1 του Ιάλυσου στο Αγρίνιο και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι γηπεδούχοι στο πρώτο παιχνίδι είχαν επικρατήσει 4-0.

Εύκολη πρόκριση για τον Παναιτωλικό στους 16 του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι Αγρινιώτες φιλοξένησαν στην έδρα τους τον Ιάλυσο και τον νίκησαν με 5-1.

Στο πρώτο παιχνίδι στην Ρόδο, ο Παναιτωλικός είχε επικρατήσει 4-0, οπότε το έργο του έτσι κι αλλιώς δεν ήταν δύσκολο. Όσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι, και τα έξι τέρματα της αναμέτρησης μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 58′ ο Μπάιροβιτς έκανε το 1-0, ο Μιμίτο στο 60′ το 2-0, ο Τζελάι στο 64ο λεπτό το 3-0 με αυτογκόλ και ο Μπάιροβιτς πάλι αλλά με πέναλτι αυτή τη φορά στο 74ο λεπτό το 4-0. Στο 76′ ο Πεταυράκης μείωσε σε 4-1 και το τελικό 5-1 διαμόρφωσε στο 85′ ο Γιοβάνοβιτς.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Γιαννακόπουλος, Γιαννιώτης (61′ Σανιά), Λιάβας, Γιοβάνοβιτς, Πάρρας, Ντάλσιο, Σίεστεντ (46′ Ταχάρ), Ντουάρτε, Μιμίτο, Ρομάν, Μπάιροβιτς.

ΙΑΛΥΣΟΣ (Μαρσέλο Τροΐζι): Χειμωνέττος (46′ Ανδρούτσος), Χατζηδίμπας, Γιώργου, Τερζίου, Τζελάι, Αυγενικού, Πετράκης, Χειμωνέττος, Νατσιόπουλος, Μαραγκουδάκης, Σερζίνιο (50′ Πεταυράκης).