28.5
21:23

Αυτό δεν ήταν ΑΕΚ!

Δεν… εμφανίστηκε ποτέ στον αγωνιστικό χώρο η ΑΕΚ στην αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό/Όμιλος Ξυνή και ηττήθηκε με κατεβασμένα τα χέρια (21-28), δίνοντας στον αντίπαλο το Πρωτάθλημα της Handball Premier. Είσοδος των οπαδών στον αγωνιστικό χώρο και ρίψη αντικειμένων (στο 52.47), με την διακοπή του αγώνα να διαρκεί πάνω από 40λεπτά.

Χαμηλές πτήσεις από την Ένωση στα Play-off του πρωταθλήματος, τόσο κόντρα στον ΠΑΟΚ Βεργίνα TV, όσο και στους τελικούς με τον ΟΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή. Η παραίτηση του Νίκου Γραμματικού έφερε την αντίδραση στο δεύτερο ματς, όμως αυτή έμελλε να είναι προσωρινή.

Οι κιτρινόμαυροι παρουσιάστηκαν στο ύψος των απαιτήσεων μόνο σε εκείνο το ματς, μετά την αποχώρηση του πρώην Έλληνα τεχνικού στο κλειστό του ΟΑΚΑ, παίρνοντας την νίκη, όμως σήμερα (28/05) έβαλαν τέλος σε μια σειρά άσχημων εμφανίσεων και αποτελεσμάτων, αδυνατώντας να παίξουν στα… ίσα τον Όμιλο Ξυνή/ΟΣΦΠ.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε καθόλου καλά με το Τζηρά να σημειώνει το πρώτο γκολ στο 1ο λεπτό και στη συνέχεια η ΑΕΚ ισοφάρισε με τον Αργυρού (1-1). Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξεφύγει με 3 συνεχόμενα τέρματα (1-4) με τον Ζαμπούνη να μειώνει σε 2-4. Απο εκεί και έπειτα ο Ολυμπιακός έδειχνε πως ελέγχει άνετα το ματς με το σκορ να φτάνει 2-8 στο 16ο λεπτό. Η ΑΕΚ με τον Βραζάλιτσα κατάφερε να μειώσει σε 3-8 με τον ΟΣΦΠ να πετυχαίνει 2 σερί γκολ και να φεύγει στο +7.

Στο 20 ο Γιάκομπσεν έκανε και πάλι την εμφάνιση του σκοράροντας για το 4-10, ωστόσο η ΑΕΚ ήταν πολύ κακή τόσο αμυντικά όσο επιθετικά με τον Ολυμπιακό να κάνει μέσα σε λίγα λεπτά το 5-13 με τη διαφορά να φτάνει στο +8. Η Ένωση προσπάθησε να μειώσει με τον Βραζάλιτσα (6-13) και στη συνέχεια με το Μπάλαζ (7-13), ωστόσο δεν ήταν αρκετό για να βρει τη συγκέντρωσή της.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ ΡΟΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Ο Ολυμπιακός πέτυχε 2 συνεχόμενα γκολ σε 2 λεπτά και η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει με τον Αλβανό σε 8-15. Μάλιστα, στο 29ο λεπτό η ΑΕΚ έχασε μια τεράστια ευκαιρία με το Μπάγιο, ο οποίος δεν κατάφερε να σκοράρει σε… κενό τέρμα δείχνοντας με αυτόν τον τρόπο την κακή ψυχολογία της ΑΕΚ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά δεν μπορούσε να… ροκανιστεί (9-17) και οι κιτρινόμαυροι δεν αξιοποιήσαν όποιες ευκαιρίες είχαν για να πλησιάσουν τον αντίπαλο. Το σκορ διευρύνθηκε ακόμα περισσότερο υπερ του ΟΣΦΠ (13-22) και η ΑΕΚ έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει.

Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Στο 57ο λεπτό του αγώνα έγινε το «μπαμ» από τους οπαδούς της Ένωσης, καθώς η ατμόσφαιρα… μύριζε από πριν μπαρούτι. Οι ερυθρόλευκοι έτρεξαν στα αποδυτήρια, λόγω ρίψης αντικειμένων και ο αγώνα διεκόπη για σχεδόν 40 λεπτά.

Τα τελευταία λεπτά παίχτηκαν και είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς η διαφορά ήταν μεγάλη (19-26) και ο όποιος ρυθμός είχε εξαφανιστεί. Το ματς ολοκληρώθηκε στο 21-28 και ο ΟΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή στέφθηκε πρωταθλητής στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 2-5, 2-7, 3-10, 6-13, 8-15 (ημ), 10-17, 11-20, 14-23, 17-25, 19-27, 21-28

ΑΕΚ: Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 1, Π. Νικολαΐδης, Ροζαβόλγκι, Συγγάρης, Μπάλαζ 2, Ραντούλοβιτς, Αλβανός, Μπάγιος, Γιάκομπσεν 2, Παπαδιονυσίου 2, Δομπρής 2, Νταρσουλάν, Αργυρού 1, Παλεβίτσιους 6, Βραζάλιτσα 3

Ολυμπιακός: Κρητικός, Τζηράς 8, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος, Μούγιτς 1, Ρέινα 3, Κανδύλας 1, Σανίκης 5, Μπούμπαλο, Κόντης, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 4, Χάλαρης, Τσίλης 3