21.5
21:00

Στον Πειραιά θα σας… Νικήσουμε

Η ΑΕΚ με εξαιρετική εμφάνιση και ψυχή έκανε το 25-22 και πήγε τη σειρά των τελικών στο 1-1.

Ο Ολυμπιακός μπορεί να μπήκε γερά στο ματς και να πήρε από νωρίς προβάδισμα δυο γκολ, αλλά η Ένωση κατάφερε να το αντιστρέψει και να πάρει προβάδισμα με δυο γκολ, κάνοντας το σκορ 4-2.

Στη συνέχεια του ματς ο Ολυμπιακός κατάφερε να επιστρέψει και να πλησιάσει στο γκολ την ΑΕΚ, αλλά στη συνέχεια να ισοφαρίσει και σε 8-8, έξι λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Οι Ερυθρόλευκοι πήραν μάλιστα και προβάδισμα ενός γκολ, αλλά οι Μυλωνάς και Παλεβίτσιους έβαλαν ξανά την Ένωση μπροστά με το σκορ 10-9. Όμως, ο Ολυμπιακός στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου διαμόρφωσε το 10-10 ως σκορ της ανάπαυλας.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα με το Μυλωνά (11-10) με τον Ολυμπιακό να απαντά αμέσως (11-11). Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός με τον Τσίλη έκανε το 12-13, ενώ ο Δομπρής έφερε το ματς στα ίσα(13-13). Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός πέρασε και πάλι μπροστά (13-14) με το Ζαμπούνη να κάνει το 14-14.

Η ΑΕΚ πέρασε μπροστά με γκολ του Δομπρή και ο Ζαμπούνης αύξησε τη διαφορά στο +2 (16-14). Ο Ραντούλοβιτς σε διάστημα 5 λεπτών πέτυχε 2 πολύ μεγάλες αποκρούσεις. Ο ΟΣΦΠ αν και μείωσε (16-15), η ΑΕΚ δεν άφησε περιθώρια κάνοντας το 17-15 με το Μπαλάζ. Η ΑΕΚ και πάλι με το Μπαλάζ πέτυχε 18-16, ενώ ο Νικολαϊδης σκόραρε για το 19-16.

Ο τρομερός Μπαλάζ με πέναλτι σημείωσε το 20-16 και ο Ζαμπούνης έφτασε τη διαφορά στο +5 (21-16). Παρά την προσπάθεια των Πειραιωτών να μειώσουν (21-18) η ΑΕΚ με το Δομπρή σκόραρε για το 22-18 και στη συνέχεια ο Μπαλάζ με πέναλτι έκανε το 23-18. Οι Μάγκες έφτασαν τη διαφορά στο +4 (24-20) με τον Παλεβίτσιους, ενώ ο ίδιος διαμόρφωσε το τελικό σκορ 25-22.

Ημίχρονο: 10-10 Τελικό: 25-22