09.4
15:59

Και τώρα πλέι οφ!

Η ΑΕΚ χρειάστηκε να παίξει περίπου 1μιση δεκάλεπτο για να πάρει τη νίκη (87-74) κόντρα στον Αρκαδικό και πλέον θα αντιμετωπίσει στα πλέι οφ τον ΠΑΟΚ, ολοκληρώνοντας την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος στην 4η θέση της βαθμολογίας. Ντεμπούτο για τον Έρικ που έδειξε καλά στοιχεία, «διαστημικός» ο Κάρτερ, που σκόρπισε χαμόγελα ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Η «αδιάφορη» ΑΕΚ του πρώτου ημιχρόνου άλλαξε τελείως εικόνα από τη μέση του 3ου δεκαλέπτου μέχρι το τέλος και πήρε τη νίκη κόντρα στον Αρκαδικό, τερματίζοντας και επίσημα στην 4η θέση της βαθμολογίας στην κανονική περίοδο.

Στα θετικά της Βασίλισσας λογίζεται το ντεμπούτο του Μάικλ Έρικ, ο οποίος έπαιξε στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης και έδειξε εξαιρετικά στοιχεία κάτω από τη ρακέτα, η πολύ καλή εικόνα του Ζήση Σαρικόπουλο και φυσικά ο απίστευτος, μετά από καιρό, Μάρκ Κάρτερ που έκανε τη διαφορά και ήταν κορυφαίος του αγώνα.

Ο αγώνας:

Με πολλά λάθη και αστοχίες για την ΑΕΚ ξεκίνησε η πρώτη περίοδος στο ΟΑΚΑ στν αναμέτρηση κόντρα στον Αρκαδικό, ο οποίος αγωνιζόταν μόνο για τη νίκη που θα τον κράταγε στην Α1.  Οι φιλοξενούμενοι από το πρώτο λεπτό κιόλας έκαναν ένα γρήγορο 5-0, με την Ένωση να δυσκολεύεται να βρει ρυθμό. Ο Σαρικόπουλος ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ κάνοντας καλό παιχνίδι κόντρα στον Καββαδά, ωστόσο με δύο σερί λάθη από τους Κιτρινόμαυρους, ο Αρκαδικός έκανε το 2-9. Ο Κάρτερ στο 3’ μείωσε σε 5-9 με τρίποντο, με την Ένωση να κυνηγά το σκορ, φτάνοντας μέχρι και μισό καλάθι από την ισοφάριση. Στο 6’ ο Σάκοτα κερδίζοντας αντιαθλητικό φάουλ έκανε το 15-14, όμως μετά από τρεις άστοχες προσπάθειες, ο Καββαδάς με κάρφωμα έκανε το 15-18 στο 8’.

Νωθρά μπήκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ, με τον Μαυροειδή να κάνει το 21-20 και τον Μάικλ Έρικ να κάνει ντεμπούτο στο 12’. Ο γιγαντόσωμος σέντερ έδειξε εξαιρετικά χαρακτηριστικά αλλά φορτώθηκε πολύ νωρίς με τρία φάουλ. Ο Νιγηριανός έκανε μια επιβλητική τάπα στον Τζόουνς και ο Κάρτερ με ένα σερί 4-0 έφερε το ματς στα ίσα (26-26). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, με τον Λουκά να πετυχαίνει το 33-30 και τον Τζόουνς να βάζει μπροστά με τρίποντο τον Αρκαδικό (33-35). Ο Μιλόσεβιτς απάντησε όμως την τελευταία κουβέντα είχε ο Τζόουνς ο οποίος διαμόρφωσε το 36-40 του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Τορίν Γκριν ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Μπράουν στο 23’ ισοφαρίζει σε 40-40 και τον Αρκαδικό να μην μπορεί να βρει στόχο. Ο Κάρτερ, μακράν ο κορυφαίος του Δικεφάλου πέτυχε τρίποντο γράφοντας το 43-42, όμως ο Καββαδάς έβαλε ξανά μπροστά τον Αρκαδικό με κάρφωμα (43-44).Γκριν και Κάρτερ με τρίποντο ανέβασαν τη διαφορά στο 50-46, όμως με καλάθι και φάουλ ο Αρκαδικός πλησίασε εκ νέου (50-49). Στο 28’ ο Κάρτερ ήταν ξανά εκείνος που έδωσε τη λύση και πρόσφερε και θέαμα, με τάπα στον Στεφανίδη και αιφνιδιασμό έκανε το 55-49. Η ΑΕΚ είχε κάποιες αποτυχημένες επιθέσεις, με τον Τζόουνς να πετυχαίνει το 55-53. Ο Μαυροειδής κέρδισε καλάθι και φάουλ στο 29’ και έκανε το 59-55 με το δεκάλεπτο να τελειώνει στο 62-57, μετά από τρίποντο Καλαμπόκη και απίθανο καλάθι του Στεφανίδη.

Με 4ο φάουλ χρεώθηκε πολύ νωρίς ο Καββαδάς, με τον προπονητή του Αρκαδικού να τον αποσύρει. Στο 32’ οι δύο ομάδες ήταν στο 62-58, με τον Καλαμπόκη να πετυχαίνει τρίποντο ανεβάζοντας τη διαφορά (65-58). Η ΑΕΚ συνέχισε να «πυροβολεί» με τον Σάκοτα να κάνει το 68-60. Στο 33’ ο Κάρτερ έκλεψε τη μπάλα, ο Παπαντωνίου έδωσε εξαιρετική πάσα στον Μαυροειδή ο οποίος έγραψε το 72-61. Η Βασίλισσα παίζοντας απλό μπάσκετ από τα μισά του 3ου δεκαλέπτου και μετά έδειξε την ανωτερότητα της και δεν αντιμετώπισε πρόβλημα. Στο 36’, ο Κάρτερ με τρίποντο έκανε το 78-63 και ο Σαρικόπουλος το 80-65.  Η αναμέτρηση κάπου εκεί κρίθηκε, η ΑΕΚ πήρε τη νίκη (87-74)και πλέον κοιτάζει τα πλέι οφ, με τον ΠΑΟΚ να είναι αντίπαλος της στα προημιτελικά.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ; 19-20, 36-40, 62-57, 87-74.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Παπαντωνίου, Σάκοτα 7, Μιλόσεβιτς 13, Γκριν 11, Μαυροκεφαλίδης 6, Κάρτερ 24, Μπράουν 4, Σαρικόπουλος 4, Κατσίβελης, Καλαμπόκης 6, Μαυροειδής 11, Έρικ 1.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Καραμαλέγκος, Τζόουνς Κ. 15, Καββαδάς 18, Βαν Όστρουμ 9, Κοψαύτης, Στεφανίδης 8, Τζόουνς Τ. 4, Νουουτίνεν 2, Καλλινικίδης 6, Εζόμο, Λι 9, Λίτζιον 3.