28.10
15:29

Η ρεβάνς του Μάκη

Έχασε τη μοναδική κλασική ευκαιρία στο ματς πρωταθλήματος απέναντι στην Ξάνθη. Έχασε και σήμερα ακόμα δύο τέτοιες, όμως εν τέλει με γκολ του Κρισάντους η ΑΕΚ πήρε μία ιδιαιτέρως πολύτιμη νίκη στην ακριτική πόλη επικρατώντας με 1-0. Φόβοι για τον τραυματισμό του Σιμόες. Εκτός κλίματος ο Μπουονανότε.

Με το δεξί ξεκίνησε η Ένωση τις υποχρεώσεις της στο Κύπελλο Ελλάδος, καθώς επικράτησε με 1-0 της Ξάνθης εκτός έδρας με σκόρερ τον Κρισάντους. Οι Κιτρινόμαυροι με αυτή τη νίκη παίρνουν κεφάλι στη βαθμολογία του 7ου ομίλου και τώρα έχουν να αντιμετωπίσουν την Λάρισα και τον Πανελευσινιακό. Το άσχημο νέο από την αναμέτρηση είναι ο τραυματισμός του Σιμόες, που αποχώρησε από τον αγώνα, ενώ άπαντες ευελπιστούν ότι δεν έχει πάθει τίποτα σοβαρό, καθώς ακολουθεί το ματς κόντρα στον Παναθηναϊκό για το πρωτάθλημα την Κυριακή.

Χωρίς φάσεις, χωρίς ουσία

ΑΕΚ και Ξάνθη δεν κατάφεραν να ανεβάσουν τον ρυθμό του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα στο ματς να υπάρχουν ελάχιστες φάσεις. Οι παίκτες των δύο ομάδων έπαιζαν κυρίως στη μεσαία γραμμή, με την Ξάνθη να είναι καλά κλεισμένη στην άμυνά της και την Ένωση να προσπαθεί να την σπάσει με πολλές πάσες.

Εξοικονόμησε χρήματα από τη θέρμανση του σπιτιού σου με τις ιταλικές σόμπες pellet KARMEK ONE από το polykatastima.net

Οι μοναδικές καλές στιγμές που δημιουργήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο ήταν δύο και ανήκαν στην ΑΕΚ. Στο 10ο λεπτό ο Σοϊλέδης έπιασε μια κεφαλιά κερδίζοντας κόρνερ, στην εκτέλεση του οποίοι οι παίκτες της Ξάνθης έδιωξαν σε νέο κόρνερ πριν η μπάλα φτάσει στον Κρισάντους και γίνει απειλητικός. Δεύτερη καλή στιγμή ήταν αυτή του 16ου λεπτού όταν ο Γκάλο βρήκε με ωραία σέντρα τον Βάργκας, του οποίου όμως η κεφαλιά πέρασε απελπιστικά άουτ.

Οι Κιτρινόμαυροι ήταν σταθεροί στην άμυνα και δεν άφησαν την Ξάνθη να απειλήσει, ενώ παράλληλα οι γηπεδούχοι στήθηκαν καλά στον αγωνιστικό χώρο και έκλεισαν τους διαδρόμους της Ένωσης.

Εκτός κλίματος σε όλο το πρώτο ημίχρονο ήταν ο Μπουονανότε, που δεν βοήθησε καθόλου τους συμπαίκτες του.

Διαφορετικός ρυθμός, σκόραρε η ΑΕΚ

Ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε κατακόρυφα στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να πιέζουν για το γκολ. Τελικά η ΑΕΚ ήταν αυτή που κατάφερε να ανοίξει το σκορ, στο 51ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπαρμπόσα, η μπάλα έφτασε στον Κρισάντους, ο οποίος από κοντά με πλασέ έκανε το 1-0.

Από το γκολ της Ένωσης και μετά οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα τον ρυθμό τους, προσπαθώντας με κάθε τρόπο να ισοφαρίσουν. Μάλιστα, στο 73ο λεπτό έφτασαν κοντά στο γκολ, με τον Μπαρόχα να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ την κεφαλιά του Ερέα. Δύο λεπτά αργότερα από αυτή τη φάση, ο Βάργκας σέντραρε, με τον Κρισάντους να πιάνει ανενόχλητος ένα πολύ αδύναμο σουτ. Η Ένωση σκόραρε και δεύτερη φορά, με το γκολ ωστόσο του Κορδέρο να ακυρώνεται ως οφ σάιντ.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα η Ξάνθη είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, ωστόσο το σουτ του Ράνο πέρασε ελάχιστα άουτ.

Ξάνθη: Τσενάμο, Μπαξεβανίδης, Φάρκας, Καρυπίδης (65’ Φλίσκας), Γουάλας, Παπαστεριανός, Ερέα, Ντιμίτροφ, Βασιλακάκης (21’ Ντα Σίλβα), Ράνος, Σολτάνι (56’ Αλμέιντα)

ΑΕΚ: Μπαρόχα, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Σοϊλέδης, Γιόχανσον, Σιμόες (84’ Τζανετόπουλος), Βάργκας (79’ Πλατέλλας), Μπουονανότε (64’ Κορδέρο), Μπαρμπόσα, Κρισάντους

Κίτρινες: Φάρκας, Γουάλας, Μπαρόχα, Κορδέρο, Παπαστεριανός,