25.9
18:34

Μεγάλη ανατροπή με σούπερ Όρτον

Με τον Όρτον να πετυχαίνει στο τελευταίο δευτερόλεπτο το νικητήριο καλάθι, η ΑΕΚ επικράτησε με 89-88 του Ρεθύμνου σε ένα παιχνίδι όπου οι Κρητικοί προηγήθηκαν ακόμα και με 15 πόντους στο ματς. Πολλά λάθη στην άμυνα στο πρώτο ημίχρονο, ξεχώρισαν για τη Βασίλισσα ο Όρτον που έκανε τα πάντα στο παρκέ, όπως και οι Σάκοτα και Κάρτερ

Η ΑΕΚ δεν είχε καλή αμυντική παρουσία στο πρώτο δεκάλεπτο και φυσικό επακόλουθο ήταν να έρθουν πολλά λάθη και αρκετά εύκολα σουτ από τους παίκτες του Ρεθύμνου.

Την παρτίδα για τη Βασίλισσα έσωσαν επιθετικά οι Κάρτερ, Σάκοτα και Όρτον με τον τελευταίο να είναι από τους καλύτερους των τυπικά φιλοξενούμενων.

Πάρτε τώρα έκπτωση 10% σε όλα τα προϊόντα του χορηγού του AEK1924.gr, polykatastima.net, χρησιμοποιώντας ως εκπτωτικό κουπόνι τον κωδικό ‘ΑΕΚ1924’ στο καλάθι αγορών σας

Η κακή εικόνα στην άμυνα της ΑΕΚ δεν διορθώθηκε ούτε στη δεύτερη περίοδο, με τους παίκτες του Σάκοτα να είναι άστοχοι στην επίθεση, ενώ τα κενά στην άμυνα επέτρεπαν στους Κρητικούς να προχωρούν σε πολλά σουτ από την περιφέρεια.

Από εκεί και πέρα οι Κιτρινόμαυροι δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις μακριά από το καλάθι και κάπως έτσι ήρθε το 45-35 του ημιχρόνου.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν ούτε στην τρίτη περίοδο για την ΑΕΚ, με τους παίκτες του Ρεθύμνου να συνεχίζουν ανενόχλητοι και με μεγάλη ευστοχία τα σουτ από την περιφέρεια.

Όλα άλλαξαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου με τα τρίποντα των Παπαντωνίου και Σάκοτα η Βασίλισσα «ψαλίδισε» τη διαφορά, ενώ βελτιώθηκε και στην άμυνά της με τους Κατσίβελη και Κάρτερ.

Τη νίκη στην Ένωση την έδωσε ο εκπληκτικός Όρτον στο τελευταίο κυριολεκτικά δευτερόλεπτο κάνοντας το 89-88 στη δεύτερη μέρα του τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης».

Διαιτητές: Παναγιώτου, Μαγκλογιάννης, Χαλαμπαλάκης

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 35-45, 59-70, 89-88

AEK (Ντράγκαν Σάκοτα): Παπαντωνίου 3 (1), Κάρτερ 11 (1), Σκραμπ 5 (1), Ουόρεν 8, Χέρστον 3, Σάκοτα 27 (5), Κατσίβελης 5 (1), Σαρικόπουλος 2, Mιλόσεβιτς 5 (1), Όρτον 20 (7 ριμπ).

Ρέθυμνο Cretan Kings (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Κλουφ 19 (3), Σχίζας, Ρέλφορντ 2, Σάφτενααρ 16  (1), Γιαννόπουλος 16 (4 τρ. – 7 ριμπ.), Χάροου 15 (2), Καμπερίδης 3 (1), Κορόλεφ 11 (2 τρ. – 8 ριμπ.), Ματαλών, Κουκ 6.