17.9
16:51

Τους… Βλαχομήτρους και τα μάτια μας!

Η νουβέλ βαγκ της ΑΕΚ μας γέμισε χαμόγελα και ελπίδα για το μέλλον. Εξαιρετικός ο Βλαχομήτρος, πέτυχε ένα τέρμα και θα μπορούσε δύο ακόμα, καλοί και οι υπόλοιποι πιτσιρικάδες, έδειξαν ότι η Ένωση κάνει σοβαρή δουλειά στις Ακαδημίες της. 1-1 το αποτέλεσμα του αγώνα κόντρα στην Λάρισα.

Έζησαν το όνειρό τους και έκαναν τους φιλάθλους της ΑΕΚ να ονειρευτούν το μέλλον της ομάδας. Οι πιτρισικάδες που επέλεξε ο Δέλλας να χρησιμοποιήσει στο σημερινό φιλικό κόντρα στην Λάρισα μπήκαν στον αγώνα με τσαμπουκά και θάρρος, έδειξαν το ταλέντο τους και φανέρωσαν ότι το μέλλον ανήκει σε αυτούς.

Πλέον οι υπεύθυνοι της Ένωσης γνωρίζουν καλά ότι πρέπει να τους προσέχουν σαν τα μάτια τους, τόσο αυτούς που αγωνίστηκαν σήμερα, όσο και όλους τους υπόλοιπους που σιγά σιγά θα πάρουν ευκαιρίες.

Έκανε λάθη και δεν σκόραρε

Γεμάτοι ενέργεια και όρεξη μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες της ΑΕΚ, οι οποίοι με οδηγό τον Ντούνη κατάφεραν να δημιουργήσουν αρκετές φάσεις και να απειλήσουν την Λάρισα.

Ωστόσο, για ακόμα μια φορά δεν κατάφεραν να μετατρέψουν σε γκολ τις ευκαιρίες που δημιούργησαν με αποτέλεσμα η Λάρισα με ένα ξέσπασμά της δημιουργεί ευκαιρίες, την ίδια στιγμή που οι αμυντικοί της Ένωσης και ο Καραγκιολίδης είπαν «όχι» στους γηπεδούχος.

Οι φωνές του Δέλλα ξύπνησαν ξανά τους Κιτρινόμαυρους που πίεσαν και πήραν και πάλι τον έλεγχο του αγώνα, ωστόσο τα πολλά λάθη στη μεσαία γραμμή της κόστισαν. Συγκεκριμένα στο 41ο λεπτό, μετά από λάθος του Κορδέρο ο Βερντού έπιασε ένα ωραίο πλασέ έξω από την μεγάλη περιοχή και άνοιξε το σκορ για την Λάρισα.

Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, καθώς η ΑΕΚ δεν κατάφερε στα τέσσερα λεπτά που απέμεναν να ισοφαρίσει τον αγώνα.

Μια ΑΕΚ από το μέλλον

Στο δεύτερο ημίχρονο του φιλικού κόντρα στην Λάρισα όλα τα δεδομένα ανατράπηκαν. Ο Τραϊανός Δέλλας έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους πιτσιρικάδες από το τμήμα κ20 που πήρε στην αποστολή και αυτοί το εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Ο Βλαχομήτρος με το… καλημέρα έδειξε ότι δεν μασάει και με ένα ωραίο σουτ ισοφάρισε τον αγώνα. Ωστόσο δεν… σταμάτησε εκεί, καθώς ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις και είχε την ευκαιρία να σκοράρει ακόμα δύο φορές.

Από το 70ο λεπτό και μετά η Ένωση αγωνιζόταν με πέντε ποδοσφαιριστές, οι οποίοι ήταν όλοι κάτω των 17 ετών, ωστόσο κατάφεραν να σταθούν στο ύψος των περιστάσεων και να μετατρέψουν το όνειρό τους σε φιλοδοξίες όλων των φιλάθλων της ΑΕΚ.

Λάρισα: Αθανασόπουλος, Καρανίκας, Σαρακατσάνος, Δεληζήσης, Κουρτεσιώτης, Νεμπεγλέρας (81’ Τσεμπερίδης), Τζούνιορ, Μάιντζ (77’ Μπιλά), Βερντού (83’ Γκούρτσας), Περίκο (74’ Πινδιώνης), Τσιλιγκίρης (83’ Δεινόπαπας)

ΑΕΚ: Καραγκιολίδης (46’ Βούρας), Γεωργέας (71’ Μπακάκης), Πεταυράκης (63’ Γιαννούτσος), Σαρρής, Σβάρνας (56’ Τζανετόπουλος), Κορδέρο (63’ Καρβουνίδης), Φαγιέ (56’ Ρόβας), Ντούνης (71’ Γροντής), Τζάθας (46’ Βλαχομήτρος), Ζόριτς (71’ Τσέλιος), Ντακόλ (63’ Κυριαζής)