22.9
20:29

Παναιτωλικός-Ολυμπιακός 0-0

Ο ψυχωμένος Παναιτωλικός υποχρέωσε τον Ολυμπιακό στην πρώτη του απώλεια στο πρωτάθλημα (0-0). Οι “ερυθρόλευκοι” απείλησαν όσο απειλήθηκαν. Η επέμβαση του αγώνα από τον Ράφαελ στις καθυστερήσεις. Από τις 31 Μαρτίου είχαν να μείνουν στο μηδέν οι πρωταθλητές Ελλάδας.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με τέμπο Παρί στο παιχνίδι και θα μπορούσε να είχε πάει με ένα γκολ στα αποδυτήρια  αν ο Σαβιόλα, κυρίως, και ο Σάμαρης κατά δεύτερο λόγο ήταν πιο εύστοχοι.

Όχι ότι ο Παναιτωλικός ταμπουρώθηκε στην άμυνα αλλά οι “ερυθρόλευκοι” με τις προσθήκες των Χολέμπας, Μανωλά και Σαβιόλα στο αρχικό σχήμα, και τον Βάις να παραμένει σε υψηλά επίπεδα κατάφερναν να φτάνουν με μεγαλύτερη ευκολία στην εστία του Ράφαελ και να δημιουργούν προϋποθέσεις για να ανοίξουν το σκορ. Η πρώτη από αυτές ήταν μόλις στο 7΄με την κεφαλιά άουτ του Σιόβα ενώ στο 26’ ο Σαβιόλα σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Ράφαελ από το ύψος της μικρής περιοχής κι ενώ είχε προηγηθεί “σλάλομ” του Βάις. Στον Σαβιόλα ανήκει και η τρίτη χαμένη ευκαιρία των ερυθρολεύκων , το συρτό σουτ του οποίο από το ημικύκλιο πέρασε άουτ.

Στον αντίποδα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σηκώσουν τους φίλους τους από τη θέση τους στο 42΄όταν ο Καμαρά μπήκε μόνος από δεξιά αλλά η παράλληλη σέντρα ήταν πολύ κακή κι εύκολη υπόθεση για τον Ρομπέρτο.

Η αφλογιστία του Ολυμπιακού αλλά και η καλή αμυντική λειτουργία έδωσε αέρα στον Παναιτωλικό που μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο να διεκδικήσει κάτι καλύτερο. Απόρροια της υπεροχής του οι δυο μεγάλες ευκαιρίες που έχασε με τον Μπόγιοβιτς στο 67΄,όταν ο Μανωλάς ως από μηχανής θεός πρόλαβε τον επιθετικό του Παναιτωλικού και στο 72 όταν απέκρουσε ο Ρομπέρτο αλλά και αυτή του Σφακιανάκη στο 83΄που πριν καλά καλά μπει αλλαγή στο γήπεδο δεν πρόλαβε εντελώς μόνος να τη στείλει στα δίχτυα. Στον ολυμπιακό έχουν μόνο να θυμούνται την σπουδαία ευκαιρία του Μανιάτη στο 77΄μετά το ”ένα δυο” που έπαιξε υποδειγματικά με τον Σαβιόλα. Σημαντική η απώλεια του Θεοδωρίδη που στο ίδιο λεπτό αποχώρησε με διάστρεμμα στον αστράγαλο.

Σωστά ακυρώθηκε γκολ του Μήτρογλου ως οφσάιντ στο 89΄.  Το φινάλε ωστόσο αποδείχθηκε συναρπαστικό αφού στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Χολέμπας με απευθείας εκτέλεση φάουλ λίγο έλειψε να κάνει το 0-1 που τελικά απέτρεψε με εκπληκτική εκτίναξη ο Ράφαελ.