21.9
20:26

Παναθηναϊκός-ΟΦΗ 1-0

Ένας ψυχοβγαλτικός Παναθηναϊκός βρήκε τη λύση από τον Μάρκους Μπεργκ και νίκησε στη Λεωφόρο με το φτωχό, αλλά πολύτιμο 1-0 τον ΟΦΗ που έπαιζε από το 46′ με παίκτη λιγότερο (αποβολή Ζβασίγια). Με 10 τελείωσαν και οι “πράσινοι” (αποβολή Ρισβάνη).

Τελειώνει το πρώτο ημίχρονο και τι βλέπεις; Τον Παναθηναϊκό να έχει 71% κατοχή. Αν δεν έχεις δει τον αγώνα, υποθέτεις ότι έχασες μία εμφάνιση Μπαρτσελόνα όπου οι “πράσινοι” έπιασαν τον αντίπαλο από τον λαιμό και τον σφυροκόπησαν.

Ας μείνουμε μόνο στο 71% γιατί όλα τα υπόλοιπα δεν έγιναν. Ο Αναστασίου παρέταξε έναν Παναθηναϊκό χωρίς εξτρέμ, με εξαφανισμένο τον Ζέκα, τον Μπεργκ ακίνδυνο και τον Ατζαγκούν να παίζει από μέσος και εξτρέμ μέχρι και κορυφή στην επίθεση. Προκοπή, όμως, αυτός ο Παναθηναϊκός δεν βρήκε. Και πως να βρει όταν οι σέντρες ήταν μία καλή προπόνηση για τον Δασκαλάκη.

Οχι πως ο ΟΦΗ -η δεύτερη ομάδα του πρωταθλήματος σε τελικές πίσω από τον Ολυμπιακό- έκανε κάτι. Παιχνίδι με ψηλές μπαλιές για να βρούμε τον Παπάζογλου και έχει ο Θεός. Κουτσιανικούλης και Περογαμβράκης άλλαζαν πλευρές, αλλά δεν άλλαζε η εικόνα.

Με αυτά και με αυτά φτάσαμε στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου όπου ο Ζβασίγια αντίκρισε την κόκκινη κάρτα μετά από προσωπικό λάθος, κλέψιμο του Μπεργκ και φάουλ στον Σουηδό που έφευγε μόνος.

Ο Αναστασίου δεν αντέδρασε και άφησε τον Παναθηναϊκό ως έχει, χωρίς να βάλει ακόμη έναν επιθετικό (στον πάγκο είχε Ντίνα, Καρέλη και Κλωναρίδη). Ή μάλλον το έκανε, αλλά με 15 λεπτά καθυστέρηση, κάνοντας το αυτονόητο: έβαλε τον Ντίνα στη θέση του κακού Ζέκα.

Λίγο αργότερα ο Παναθηναϊκός βρήκε το γκολ. Οχι γιατί βγήκε ο Ζέκα και μπήκε ο Ντίνας, αλλά γιατί για πρώτη φορά οι παίκτες έβαλαν τη μπάλα κάτω, την άλλαξαν ωραία και ο τελικός αποδέκτης (ο Μπεργκ) με ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ (στο 65′).

Στη συνέχεια ο ΟΦΗ -παρά το αριθμητικό μειονέκτημα- άρχισε να κερδίζει μέτρα και να ανεβαίνει προς την εστία του Καπίνο. Αυτό είδε και προφανώς φοβήθηκε (και για τη θέση του) ο Αναστασίου και έβαλε μέσα τον Σίλντενφελντ αντί του Μαρινάκη (που τραυματίστηκε). Βέβαια, λίγο αργότερα -στο 84′- έχασε τον Ρισβάνη με δεύτερη κίτρινη κάρτα και συνάμα το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε.

Επίσης, έχασε και την ψυχραιμία του με αποτέλεσμα να πιεστεί από τον ΟΦΗ και να μετατραπούν τα τελευταία λεπτά σε ένα βασανιστικό φινάλε για τους φίλους του τριφυλλιού.

Κάποια συνεχόμενα κόρνερ των φιλοξενούμενων πέρασαν δίχως αποτέλεσμα και το 1-0 έγραψε την ιστορία του αγώνα. Οι “πράσινοι” επέστρεψαν στις νίκες μετά από τρεις αγώνες, ενώ ο ΟΦΗ παραμένει με πολλά εγκωμιαστικά σχόλια για τις εμφανίσεις του, αλλά δίχως τρίποντο.