06.9
20:45

Σοκ στη Βοσνία από Σλοβακία

Η Σλοβακία άλωσε τη Ζένιτσα χάρη στο τέρμα του Βικτορ Πετσόβσκι και ρίχνοντας στη καναβάτσο τη Βοσνία Ερζεγοβίνη με 1-0, έβαλε “φωτιά” στη μάχη της κορυφής στον 7ο προκριματικό όμιλο της ευρωπαϊκής ζώνης του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2014. Νίκη γοήτρου για Λετονία με Λιθουανία.

Το “Μπίλινο Πόλιε” είχε γεμίσει σε μία πολύ καλή βραδιά για ποδόσφαιρο, όπου η Βοσνία θα μπορούσε να εξασφαλίσει εν πολλοίς την πρόκριση στη Βραζιλία, εάν η Ελλάδα “στραβοπατούσε” στη Βαντούζ. Ο Σάφετ Σούσιτς χρησιμοποίησε και τα 3 επιθετικά όπλα, τους Έντιν Τζέκο, Βένταντ Ιμπίσεβιτς και Ζβιέζνταν Μισίμοβιτς και είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, αν και καμία εκ των 2 αντιπάλων δεν απείλησε ιδιαίτερα στο 1ο ημίχρονο.

Ο Βλάντιμιρ Βάις του Ολυμπιακού ήταν ιδιαίτερα δραστήριος και στα πρώτα λεπτά του 2ου ημιχρόνου είχε μία πολύ καλή στιγμή για να ανοίξει το σκορ. Ο ρυθμός αύξανε όσο τελείωνε το παιχνίδι και οι αλλαγές προσέφεραν “φρέσκα” πνευμόνια στον αγωνιστικό χώρο. Στο 77ο λεπτό, ο Πετσόβσκι νίκησε τον Ασμίρ Μπέγκοβιτς και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Γιαν Κόζακ, που πλέον επέστρεψε στη μάχη της πρόκρισης, υποδεχόμενη σε λίγες ημέρες τους Βόσνιους στη Ζίλινα.

Βοσνία – Ερζεγοβίνη: Μπέγκοβιτς, Σπάχιτς, Μπίτσακτσιτς, Βερσάγεβιτς (65′ Βίστσα), Λούλιτς, Σαλίχοβιτς, Μεντούνιανιν (82′ Χαΐροβιτς), Πιάνιτς, Μισίμοβιτς (78′ Στεβάνοβιτς), Ιμπίσεβιτς, Τζέκο

Σλοβακία: Μούτσα, Πέκαρικ, Σκέρτελ, Ντούριτσα, Χούμποτσαν, Πετσόφσκι, Κούτσκα, Σέστακ (61′ Γέντρισεκ), Χάμσικ (73′ Γκεντέ), Βάις, Νέμετς (86′ Γιακούμπκο)

Λετονία – Λιθουανία 2-1

(20′ Μπουλβίτις, 42′ Ζιούζινς – 44′ Ματουλεβίτσιους)

Με υψηλό ηθικό θα ταξιδέψει στην Ελλάδα η επόμενη αντίπαλος της Εθνικής ομάδας, η Λετονία, η οποία επικράτησε 2-1 της Λιθουανίας στη Ρίγα και πέρασε στην 4η θέση του ομίλου. Δύο γκολ στο 1ο ημίχρονο από τους Ναούρις Μπουλβίτις και Άρτουρς Ζιούζινς έδωσαν προβάδισμα νίκης στους γηπεδούχους και παρά τη μείωση του σκορ από τον Ντεϊβίντας Ματουλεβίτσιους, η νίκη δεν ξέφυγε από το σύνολο του

Λετονία: Βάνινς, Γκαμπόβς, Μπουλβίτις, Γκορκς, Μακσιμένκο, Σινέλνικοβς, Λάιζανς, Ρούγκινς (74′ Λάζντινς), Ζιούζινς (64′ Τσάουνα), Σαμπάλα, Ρούντεβς (90+3′ Ρόντε)

Λιθουανία: Καρτσεμάρσκας, Μικολιούνας (73′ Ραζούλις), Κιγιάνσκας, Μικούτσκις, Στανκεβίτσιους, Νοβίκοβας (50′ Ντ. Τσεσνάουσκις), Πάνκα, Βίτσιους, Σέρνας, Καλόνας (86′ Ε. Τσεσνάουσκις), Ματουλεβίτσιους

Πηγή: contra.gr