05.9
21:03

Small ball και 2/2

Μεγάλη εμφάνιση, έστω κι αν στο τέλος έχασε τη συγκέντρωσή της, από την Ελλάδα η οποία επιβλήθηκε 80-71 της Ρωσίας, έκανε το “2 στα 2” και θα απολαύσει το ρεπό της Παρασκευής (6/9) από θέση ισχύος. Καθοριστικοί οι Περπέρογλου και Μαυροκεφαλίδης, διάστρεμμα ο Σπανούλης

Η Ελλάδα επικράτησε και της Ρωσίας με 80-71, έκανε το 2 στα 2 και πλέον θα περιμένει τον αγώνα του Σαββάτου (7/9) με αντίπαλο την Τουρκία.

Στο τελευταίο δίλεπτο, ο Σλούκας 3/4 βολές έβαλε τους πόντους που χρειαζόταν η Ελλάδα μετά το 75-67 στο οποίο είχε μειώσει η Ρωσία με τον Σβεντ. Στα 6,9” πριν το τέλος του αγώνα, ο Ζήσης με 2/2 βολές έγραψε το 80-71

Ο πρωταγωνιστής

Μεστό επιθετικό παιχνίδι από τον Στράτο Περπέρογλου και εξαιρετικές αμυντικές εμπνεύσεις στο β’ δεκάλεπτο όταν επέστρεψε η Ελλάδα και πήρε το προβάδισμα.

Ο αγώνας

Οι Σπανούλης, Μπράμος, Παπανικολάου, Πρίντεζης και Μπουρούσης ξεκίνησαν το παιχνίδι και μετά από ένα νευρικό ξεκίνημα μέσα σε δυόμιση λεπτά πέτυχαν σερί 8-0 που τους έδωσε την ευκαιρία να προηγηθούν με 8-2. Ο Πρίντεζης πέτυχε τους 6 από τους 8 πόντους, ενώ η αντίδραση της Ελλάδας στην άμυνα ζώνης των Ρώσων ήταν αρκετά καλή. Πάντως, οι Ρώσοι αντέδρασαν με σερί 6-0, ενώ στα τρίποντα των Παπανικολάου και Καϊμακόγλου (11-8, 14-11), έδωσε απάντηση ο Φριντζόν από τα 6.75μ. (14-14). Τελικά, με σερί 7-0 οι Ρώσοι ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 21-16.

Τα πέντε λάθη που είχε η Ελλάδα στο α’ δεκάλεπτο προβλημάτιζαν τον Τρινκέρι που επέλεξε τους Σλούκα, Σπανούλη στα γκαρντ και τον Περπέρογλου στο “3”. Ένα “γαλανόλευκο” ξέσπασμα (7-0), έφερε για πρώτη φορά την εθνική μπροστά στο σκορ (30-29), απόρροια της άμυνας ζώνης που έπαιζε. Οι Ρώσοι έπαιζαν έξυπνα στην επίθεση και ο Σοκόλοφ ισοφάρισε σε 32-32, παίρνοντας και το 3ο φάουλ του Μπουρούση. Πάντως, η αντίδραση της Ελλάδας ήταν καλή, καθώς ακολούθησε επιμέρους 9-2 με τον Περπέρογλου να δίνει λύσεις σε άμυνα και επίθεση και τον Φώτση να γράφει το 41-34 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η καλή άμυνα της Ελλάδας έδωσε το έναυσμα για νέο ξέσπασμα και με επιμέρους 9-2 οι διεθνείς ξέφυγαν με 50-36, εγκλωβίζοντας τους Ρώσους. Ακολούθησε νέο σερί και η Ελλάδα εκτόξευσε τη διαφορά στους 19 πόντους (58-39) στο 26′ με τον Παπανικολάου να ευστοχεί. Οι Ρώσοι μείωσαν σε 58-45, προκαλώντας την οργή του Τρινκέρι που κάλεσε τάιμ άουτ και τα’ ψαλε στους παίκτες του. Τελικά η διαφορά παρέμεινε σταθερά πάνω από τους 10 και ο Καράσεφ μείωσε σε 62-47 στο 30′.

Ο Καϊμακόγλου επανέφερε τη διαφορά στους 17 (64-47), όμως στο 31′ ο Σπανούλης αποχώρησε κουτσαίνοντας, καθώς παραπάτησε σε διεκδίκηση της μπάλας. Οι διεθνείς πάντως στο παρκέ έπαιζαν και γι’ αυτόν. Ο Περπέρογλου ήταν εξαιρετικός σε άμυνα κι επίθεση, ενώ με ένα καλάθι του Μαυροκεφαλίδη η διαφορά άγγιξε και τους 22 πόντους (71-49, 73-52). Η Ρωσία ούτε και τότε υποτάχθηκε, έτρεξε επιμέρους 16-2 και με τον Σβεντ να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι μείωσε σε 75-67 στο 38′.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 41-34, 62-47, 80-71,

Πηγή: sport24.gr