16.5
20:06

Αυτοκτόνησε η Βασίλισσα στη Πυλαία

Η Βασίλισσα γνώρισε την ήττα με 78-74 μέσα στη Πυλαία απ’ τον ΠΑΟΚ και καλείται να ισοφαρίσει την σειρά των αγώνων το Σάββατο στο Κλειστό του ΟΑΚΑ. Αυτοκτόνησαν οι Κιτρινόμαυροι στη τελευταία περίοδο, παρότι βρισκόντουσαν μπροστά σε όλο τον αγώνα. Αρκετά παράπονα για την διαιτησία έχει η Ένωση.

Οι δυο ομάδες δεν μπήκαν δυνατά στο ματς, έχοντας μια νευρικότητα στο παιχνίδι τους, με πολλά άστοχα σουτ και αρκετά λάθη. Όσο περνούσε η ώρα η Ένωση ανέβαζε την απόδοση της, καταφέρνοντας να κρατήσει χαμηλό τέμπο και να βρει το miss-match, για να προηγηθεί στο ματς κάτι που το κατάφερε πριν απ’ την λήξη της πρώτης περιόδου κάνοντας το 17-20.

Στη δεύτερη περίοδο η Βασίλισσα είχε βρει για τα καλά τον ρυθμό της, εν’ αντιθέσει του ΠΑΟΚ που είχε υποπέσει σε πολλά λάθη και έδειχνε ότι αντιμετωπίζει πρόβλημα ώστε να βρει ρυθμό στο ματς. Η ΑΕΚ με κάποια σουτ του Σάκοτα, του Λαρεντζάκη και του Τζέιμς κατάφερε να φτάσει την διαφορά στους δέκα πόντους υπέρ της (24-34), αλλά στη συνέχεια οι Θεσσαλονικείς βρήκαν ρυθμό μειώνοντας στο σκορ, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στο ημίχρονο με τους τέσσερις πόντους διαφορά υπέρ της ΑΕΚ και με σκορ 37-41.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα συνέχισε πολύ δυνατά, αλλά μετά από πέντε λεπτά παιχνιδιού στη τρίτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ ανέβασε απόδοση και με άμυνα «παγίδες» πέρασε μπροστά στο σκορ. Η Βασίλισσα όμως έβγαλε αντίδραση αμέσως μετά, παρότι το μομέντουμ του παιχνιδιού το είχαν πάρει οι «ασπρόμαυροι» και κατάφερε να ξανά προηγηθεί και να τελειώσει την περίοδο στο +4 πόντους και με σκορ 58-62.

Στη τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ έπαθε ολοκληρωτικό …black out ο ΠΑΟΚ κατάφερε να γυρίσει το ματς με ένα σερί 10-0 στους πόντους και να αφήσει την Ένωση στο -10 με σκορ 75-65. Η εικόνα των Κιτρινόμαυρων ήταν αποκαρδιωτική στο τέταρτο δεκάλεπτο, κάνοντας πολλά λάθη. Όμως προς το τέλος του ματς σοβαρεύτηκαν και προσπάθησαν να αντιστρέψουν το σκορ, αλλά ήταν ήδη αργά μη έχοντας αρκετό χρόνο στη διάθεση τους, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να πάρει τη νίκη με 78-74 επί της ΑΕΚ και να κάνει το 1-0 στη σειρά των ματς του πλέι οφ.

Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα αυτοκτόνησε στην κυριολεξία στη τέταρτη περίοδο, καθώς σε όλο το ματς ήταν μπροστά και μπορούσε με λίγη σοβαρότητα να πάρει το παιχνίδι και να κάνει αυτή το 0-1. Βέβαια, οι Κιτρινόμαυροι έχουν αρκετά παράπονα και απ’ την διαιτησία που καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς έπαιζε …ΠΑΟΚ.

Πλέον, καλείται η Ένωση να ισοφαρίσει το ερχόμενο Σάββατο στο Κλειστό του ΟΑΚΑ την σειρά των αγώνων και μετέπειτα να ξανά πάει στη Θεσσαλονίκη για το 1-2 νίκες, ώστε να πάρει την πρόκριση της για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 37-41, 58-62, 78-74.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος, Κατσίβελης 3, Τζάκσον 9 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Γκος 16 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Τζόουνς 3 (1), Πέτεγουεϊ 17 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κρουμπάλι, Κόνιαρης 11 (1), Τσόχλας, Μαργαρίτης 13, Ζάρας, Χαραλαμπόπουλος 6 (2).

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 14 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γκριν 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάρις 12 (3/10 σουτ, 8 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 9 (1), Χάντερ 2, Πάντερ 4, Ξανθόπουλος 5 91), Σάκοτα 10 (1), Βασιλόπουλος 2, Μαυροειδής 2, Καββαδάς 5.