25.4
22:13

Ουντινέζε-Ρόμα 1-2: Πήραν το διπλό οι Ρωμαίοι μετά από 11 μέρες

Το παιχνίδι μεταξύ της Ουντινέζε και της Ρόμα συνεχίστηκε 11 μέρες μετά λόγω της κατάρρευσης του Εντικά, με τους Ρωμαίους να πετυχαίνουν γκολ στο 90+5′ και να επικρατούν με 2-1.

Ο αγώνας της Ουντινέζε με τη Ρόμα ξεκίνησε στις 14 Απριλίου, ωστόσο διεκόπη στο 71ο λεπτό, καθώς ο Εντικά κατέρρευσε στον αγωνιστικό χώρο και αποφασίστηκε να διακοπεί το ματς. Το σημαντικότερο φυσικά είναι ότι ο 24χρονος ακραίος αμυντικός πήρε εξιτήριο από το νοσοκομείο, χωρίς να έχει επιπλοκή η υγεία του.

Ο αγώνας συνεχίστηκε 11 μέρες μετά από το 71ο λεπτό με το σκορ στο 1-1 με τη Ρόμα να πετυχαίνει και δεύτερο γκολ στο 90+5′ με την κεφαλιά του Μπριάν Κριστάντε μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντιμπάλα και να φεύγουν με το διπλό από το Ούντινε.

Η ομάδα του Ντανιέλε Ντε Ρόσι έφτασε τους 58 βαθμούς, παρέμεινε στην πέμπτη θέση και σε τροχιά Champions League, ούσα στο +4 από την Αταλάντα με παιχνίδι περισσότερο.

Οι ενδεκάδες με τις οποίες συνέχισαν οι δύο ομάδες:

Ουντινέζε: Οκόγιε, Πέρεζ, Μπίγιολ, Κρίστενσεν, Φερέιρα, Σάμαρτζιτς, Ουάλας, Παγιέρο, Ζεμούρα, Περέιρα, Λούκα.

Ρόμα: Σβίλαρ, Κάρσντορπ, Κριστάντε, Σμόλινγκ, Σπινατσόλα, Ανχελίνιο, Πελεγκρίνι, Μαντσίνι, Ντιμπάλα, Αζμούν, Είμπραχαμ.

Τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής
Λάτσιο – Σαλερνιτάνα 4-1 (7′, 35′ Άντερσον, 14′ Βεσίνο, 87′ Ίσακσον / 16′ Τσαουνά)
Λέτσε – Έμπολι 1-0 (89′ Σανσόνε)
Τορίνο – Γιουβέντους 0-0
Μπολόνια – Μόντσα 0-0
Νάπολι – Φροζινόνε 2-2 (16′ Πολιτάνο, 63′ Όσιμεν / 50′ 73′ Κεντίρα)
Σασουόλο – Μίλαν 3-3 (4′ Πιναμόντι, 10′, 53′ Λοριεντέ / 14′ Λεάο, 59′ Γιόβιτς, 84′ Οκαφόρ)
Ουντινέζε – Ρόμα 1-2 (23′ Περέιρα – 64′ Λουκάκου, 90+5′ Κριστάντε)
Ίντερ – Κάλιαρι 2-1 (12′ Τουράμ, 74′ πέν. Τσαλχάνογλου / 64′ Σομουρόντοβ)
Φιορεντίνα – Τζένοα 1-1 (54′ Ικονέ / 42′ πεν. Γκούντμουντσον)
Αταλάντα – Βερόνα 2-2 (13′ Σκαμάκα, 18′ Έντερσον / 57′ Λάζοβιτς, 60′ Νόσλιν)

πηγή: sport24