26.8
20:03

Βρίσκονται στο σωστό δρόμο οι μάγκες!

Η ΑΕΚ βρίσκεται σε περίοδο προετοιμασίας και έδωσε το δεύτερο φιλικό προετοιμασίας της σήμερα στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Δούκα, όπου πήρε την νίκη με 23-22.

Ο Νίκος Γραμματικός είδε από τους παίκτες του να παίρνουν το θετικό αποτέλεσμα κόντρα στον Δούκα με 23-22.

Ο τεχνικός της Ένωσης είδε κατά διαστήματα να πέφτουν σε ρυθμό και να κάνουν πολλά λάθη οι παίκτες της ΑΕΚ, δίνοντας δικαιώματα στον Δούκα να την φτάσει στο σκορ. Από την άλλη Γραμματικός είδε ταχύτητα και δύναμη στο παιχνίδι από τους παίκτες του, ενώ πειραματίστηκε με το υλικό που είχε στο πάγκο.

Στο φιλικό με τον Δούκα στο ΟΑΚΑ ο προπονητής της Ένωσης, Νίκος Γραμματικός ξεκίνησε με τους Ραντούλοβιτς, Ζαμπούνη, Χ. Νικολαΐδη, Πέρρο, Λόκεν, Τσικογιαννόπουλο , Βραζάλιτσα και τον Μυλωνά.

Το ματς:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν γκολ-γκολ, με την ΑΕΚ όμως να έχει καλύτερες επιθέσεις και με τον Ραντούλοβιτς να κατεβάζει ρολά, η Ένωση μπήκε μπροστά στο σκορ με 5-3. Ο Δούκας ανέβασε στροφές και μείωσε αλλά η ΑΕΚ έφυγε και πάλι στο σκορ με 12-9 στο 19:52”.

Ο Νίκος Γραμματικός σε κάθε λάθος των παικτών της Ένωσης, έβαζε τις φωνές και έδινε οδηγίες. Ο Δούκας βρήκε τα πατήματα του και εκμεταλλεύτηκε κάποια από τα λάθη της ΑΕΚ και ισοφάρισε σε 12-12.

Προς το τέλος του ημιχρόνου ο ρυθμός της ΑΕΚ έπεσε και ο coach Γραμματικός φρέσκαρε την ομάδα, αφού πέρασε στο παρκέ τους Γεωργιάδη, Βαμβακά και η Ένωση έφτασε στο 14-13, σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με την είσοδο του Δομπρή και με την ΑΕΚ να βάζει δύο γρήγορα γκολ για το 16-13. Η Ένωση ξεκίνησε με πολύ καλή άμυνα και με καλή λειτουργία στις επιθέσεις της με αποτέλεσμα να ανεβάσει το σκορ σε 18-15 με τον Δούκα απλά να ακολουθεί.

Δέκα λεπτά πριν το τέλος του φιλικού ο Δούκας βρήκε την ευκαιρία και ισοφάρισε ξανά, σε 19-19 μετά από πολλά λάθη της άμυνας της ΑΕΚ αλλά κυρίως από τις λάθος αποφάσεις των παικτών στις επιθέσεις της ομάδας. Οι «κιτρινόμαυροι» σοβαρεύτηκαν και με δύο γκολ από τον Πέρρο και Ζαμπούνη πήραν το προβάδισμα με 21-19 αλλά και πάλι από ανόητα λάθη ο Δούκας ισοφάρισε (21-21).

Η ΑΕΚ κατάφερε και έφτασε στην νίκη με 23-22 επί του Δούκα μετά από γκολ του Ζαμπούνη, για το δεύτερο φιλικό της προετοιμασίας της.

Για την ΑΕΚ αγωνίστηκαν: Ραντούλοβιτς, Χρήστος Νικολαϊδη, Λόκεν, Πέρρος, Ζαμπούνης, Μυλωνάς, Βρασάλιτσα, Συγγάρης, Αντωνιάδης, Παναγιώτης Νικολαϊδης, Τσικογιαννόπουλος, Γεωργιάδης, Δομπρής, Χατσίκας, Βαμβακάς