16.3
05:00

Καταιγιστική Βασίλισσα στους «8» του BCL

Αποστόλης Σταματιάδης

Η ΑΕΚ υποδέχτηκε την Γαλατασαράι σε ένα γεμάτο γήπεδο στα Λιόσια, με όμορφο μπάσκετ και τον κόσμο να της δίνει μεγάλη ώθηση, διέλυσε την Γαλατά με σκορ 92-78 και πήρε την πρόκριση στους «8» του BCL.

Το σύνολο του Ηλία Καντζούρη, χρειαζόταν τη νίκη απέναντι στη Γαλατά για να σφραγίσει την πρόκριση μία αγωνιστική νωρίτερα από την λήξη της φάσης των ομίλων του BCL, την πέτυχε με πολύ ωραίο μπάσκετ, και ήταν καταιγιστική στην τελευταία περίοδο, φτάνοντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων και στο τελικό (92-78).

Η ΡΟΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ

Από την αρχή της αναμέτρησης οι δύο ομάδες έδειξαν τις διαθέσεις τους, να επιτεθούν και να παρουσιάσουν θέαμα και σκορ. Η ευστοχία ήταν καταιγιστική στην πρώτη περίοδο και από τις δύο ομάδες με τα στατιστικά τους και στο τρίποντο αλλά και στα δίποντα με αποτέλεσμα το σκορ στη πρώτη περίοδο να έχει φτάσει σε υψηλά επίπεδα (29-31).

Οι δύο ομάδες διαρκώς πηγαίναν το ματς καλάθι με το καλάθι, χωρίς να μπορεί καμία να ανοίξει τη διαφορά και να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού. Και στη δεύτερη περίοδο η ευστοχία των δύο ομάδων ήταν μεγάλη αν και οι προσπάθειες των δύο ομάδων λιγότερες, καθώς οι δύο προπονητές προσπάθησαν να σφίξουν τον τρόπο της άμυνας τους και να κατεβάσουν λίγο τον ρυθμό επιθετικά (45-46).

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν έδειχνε να μπορεί να αλλάξει μετά το ημίχρονο, καλάθι στο καλάθι συνεχίζονταν η αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να κρατάνε ξανά χαμηλά το δείκτη του σκορ για αυτή τη περίοδο (63-61).

Ήταν η πρώτη φορά που η ΑΕΚ είχε πάρει κεφάλι στο σκορ με την λήξη της περιόδου, οπότε στην τελευταία γύρισε στο παρκέ για να καθαρίσει το ματς. Μέχρι εκείνη την ώρα οι Λεμάρ, Στρέλνιεκς, Γιάνκοβιτς αλλά και ο Οριόλα δίνοντας τα πάντα στο παρκέ, πρωταγωνιστούσαν στην αναμέτρηση και πολύ γρήγορα στην τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ έκανε τη διαφορά διψήφια. Με τον Φλιώνη να κάνει τρομερές άμυνες η Βασίλισσα άρχισε να διαχειρίζεται τη διαφορά που έχτισε και να έχει τον έλεγχο ολόκληρης της αναμέτρησης.

Η ΑΕΚ μέχρι το τέλος διατήρησε τη διαφορά και παρά την πίεση των φιλοξενούμενων και τα mind games των παιχτών της Γαλατά που έφεραν έναν εκνευρισμό στο παρκέ, πήρε τη νίκη και την μεγάλη πρόκριση στην επόμενη φάση του BCL  με σκορ (92-78).