17.5
21:54

Κατάντια, ρεζιλίκια και μία ακόμα ήττα στην αυλαία

Παναγιώτης Καλογερόπουλος

Σε ένα ματς που δεν είχε κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον, ΑΕΚ και Ολυμπιακός μετρούσαν αμφότεροι πολλές απουσίες βασικών παικτών όμως οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να χάσουν και αυτό το ματς (2-3)… Έντονη γιούχα από τον κόσμο της ΑΕΚ για το αγωνιστικό χάλι της φετινής σεζόν καθώς το παιχνίδι πέρασε σε δεύτερη μοίρα

ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΟΦΡΥΔΟΠΟΥΛΟΥ

Κάτω από τα γκολπόστ βρέθηκε ο Στάνκοβιτς, μπροστά του είχε την τριάδα που αποτέλεσαν οι Σβάρνας, Λε Ταλέκ και Μήτογλου, ενώ στα φτερά έπαιξαν οι Μοχαμάντι (αριστερά) και Ρότα (δεξιά).

Στη μεσαία γραμμή ξεκίνησαν οι Χατζισαφί και Κριχόβιακ και η επιθετική τριάδα απαρτίζόταν από τους Τσούμπερ, Λιβάι Γκαρσία και Τάνκοβιτς.

ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΜΕ… ΓΙΟΥΧΑ

Τεταμένο το κλίμα στο ΟΑΚΑ, καθώς μετά την ήττα στη Θεσσαλονίκη από τον Άρη και την μην έξοδο στην Ευρώπη ο κόσμος που βρέθηκε στο ΟΑΚΑ ζητούσε εξηγήσεις ενώ ακούστηκαν πολλές αποδοκιμασίες καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα προς τον Δημήτρη Μελισσανίδη, στελέχη της ομάδας και ποδοσφαιριστές. Άλλωστε στο Ολυμπιακό στάδιο της Αθήνας υπήρχε και ισχυρή αστυνομική δύναμη προκειμένου να αντιμετωπιστεί το όποιο έκτροπο ή επεισόδιο προκύψει.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Στο πρώτο ο Ολυμπιακός έκανε περισσότερες τελικές από την Ένωση ενώ είχε τις ευκαιρίες να πάει στα αποδυτήρια και να είναι μπροστά στο σκορ. Στο 2ο λεπτό μια σέντρα του Βαλμπουενά, ο Μπουχαλάκης πήρε μια κεφαλιά, ο Ελ Αραμπί πήρε ακόμα μια αλλά δεν βρήκε στόχο. Λίγο αργότερα η ΑΕΚ με εκτέλεση του Χατζισαφί πήρε τη μπάλα ο Κριχόβιακ ο οποίος γέμισε με τον Σβάρνα να παίρνει την κεφαλιά που πέρασε εκτός. Στο 14’ πολύ ωραία ο Μοχαμάντι έκλεψε και έδωσε στον Γκαρσία αυτός δεξιά στον Τσούμπερ, ο οποίος σούταρε έξω απ’ την περιοχή και άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ.

Ο Ολυμπιακός ωστόσο απάντησε άμεσα στο γκολ του δικεφάλου καθώς μετά από μια σέντρα του Κουντέ, ο Στάνκοβιτς βγήκε αλλά δεν έδιωξε καλά με γροθιές και ο Ελ Αραμπί πήρε την κεφαλιά σε κενή εστία και έκανε το 1-1. Στο ημίωρο ο Ελ Αραμπί απειλεί και πάλι την Ένωση όμως διώχνει ο Στάνκοβιτς σε κόρνερ ενώ αμέσως μετά ο Τάνκοβιτς βρήκε χώρο και έπιασε ένα σουτ όμως άστοχο. Στο 34’ ο Ανδρούτσος έβγαλε μια σέντρα ο Κίτσος πήρε μια κεφαλιά η μπάλα πήγε πάνω στα σώματα της ΑΕΚ και στη συνέχεια μπλόκαρε ο Στάνκοβιτς. Λίγο πριν την ανάπαυλα το σου του Κουντέ έβγαλε σε κόρνερ ο γκολκίπερ της ΑΕΚ.

ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΙΣΟΠΑΛΙΑ…

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ εμφανίστηκε καλύτερη. Μάλιστα μόλις στην πρώτη τελική της κατάφερε να προηγηθεί και πάλι στο σκορ. Ο Χατζισαφί έκανε μια πολύ ωραία σέντρα με τον Γκαρσία να πηδάει πολύ ψηλά κερδίζοντας στη μονομαχία τον Σισέ, πήρε και την κεφαλιά και έκανε το 2-1. Λίγο αργότερα και πάλι η ΑΕΚ βγήκε πολύ ωραία στην επίθεση ο Τάνκοβιτς έδωσε στον Τσούμπερ που πλάσαρε ωραία τον Κρίστινσον, αλλά ο επόπτης σήκωσε την σημαία και τελικά το γκολ δεν μέτρησε.

Η ΑΕΚ συνέχισε να πολιορκεί τον Ολυμπιακό, ο Τάνκοβιτς έδωσε δεξιά στον Γκαρσία, δεν σούταρε αλλά γύρισε την μπάλα απομάκρυνε ο Σισέ, ο Μισελέν πήρε την μπάλα έκανε και ένα σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Μοχαμάντι βγήκε απ’ τα αριστερά, έβγαλε μια σέντρα ο Κρίστινσον δεν έδιωξε καλά στο πρώτο, όπως ο Στάνκοβιτς στο γκολ του Ολυμπιακού, αλλά η ΑΕΚ δεν κάνει φάση. Στο ίδιο λεπτό ο Μισελέν πήρε την μπάλα απ’ τα δεξιά έκανε μια κούρσα, έβγαλε μια συρτή πάσα αλλά ο Σισέ πρόλαβε τον Τσούμπερ.

Και όσο η ΑΕΚ προσπαθούσε να βρει τρίτο τέρμα, οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν το ματς. Ο Βαλμπουενά βγάζει μια σέντρα, ο Κουντέ πήρε μια κεφαλιά, ο Στάνκοβιτς έκανε μια εξαιρετική απόκρουση, η μπάλα πηγαίνει στον Ελ Αραμπί και κάνει το 2-2. Στο 75’ ο Τάνκοβιτς έδωσε πολύ ωραία στον Χατζισαφί που πάτησε περιοχή αλλά δεν σούταρε αμέσως και ο Μπα έκοψε. Ενώ αμέσως μετά η ΑΕΚ βάζει γκολ το οποίο τελικά ακυρώνεται. Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Τάνκοβιτς, ο Κρίστινσον έδιωξε όπως μπορούσε για να μην καταλήξει στα δίχτυα του, με αποτέλεσμα ο Σάκχοφ σε κενό τέρμα να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα με την κοιλιά, αλλά το VAR υπέδειξε τον Ουκρανό ως οφσάιντ.

Μιτάι, Ρότα και Μουστακόπουλος από πλευράς ΑΕΚ και Καρβάλιο και Κανέ από πλευράς Ολυμπιακού πέρασαν στο ματς για το τελευταίο σκέλος του ματς, με τον Ολυμπιακό στο 87′ να κάνει την ανατροπή με χατ-τρικ του Ελ Αραμπί. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σισέ βρήκε την μπάλα, αυτή κόντραρε και ο Μαροκινός φορ με ένα δυνατό σουτ από κοντά έγραψε το 2-3 που ήταν και το τελικό σκορ. Ένα λεπτό αργότερα μάλιστα ο Ελ Αραμπί πλησίασε και σε ένα τέταρτο γκολ, αλλά ο Στάνκοβιτς σταμάτησε το σουτ του Μαροκινού επιθετικού, με τον Αυστριακό τερματοφύλακα να λέει «όχι» και σε σουτ του Μασούρα στις καθυστερήσεις.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Μήτογλου (53’ Κορνέζος), Λε Ταλέκ, Σβάρνας (76’ Μιτάι), Μισελέν, Μοχαμάντι (76’ Ρότα), Κριχόβιακ (46’ Σάκχοφ), Χατζισαφί, Τάνκοβιτς, Τσούμπερ, Γκαρσία (83’ Μουστακόπουλος)

Ολυμπιακός: Κρίστινσον, Ανδρούτσος, Σισέ, Μπα, Κίτσος, Μπουχαλάκης (77’ Κανέ), Κουντέ, Φορτούνης (46’ Μασούρας), Βαλμπουενά (77’ Καρβάλιο), Βρουσάϊ (64’ Ρόνι Λόπες), Ελ Αραμπί