23.2
16:49

Έκανε πλάκα η Λάτσιο

Η Λάτσιο του Σιμόνε Ιντζάκι πέρασε και από τη Γένοβα (3-2 την Τζένοα) και παρέμεινε μια… ανάσα από την πρωτοπόρο Γιουβέντους.

Η Λάτσιο του Σιμόνε Ιντζάκι δεν σταματάει πουθενά! Στη Γένοβα απέναντι στην Τζένοα, οι «αετοί» πήραν με το… καλημέρα το προβάδισμα (2′) με τον Μάρουσιτς να κρατάει τη μπάλα ανάμεσα στους Σουμαόρο, Μασιέλο και με πλασέ νίκησε τον Περίν για το 0-1.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά έπεσαν πάνω στον εξαιρετικό Στρακόσια που κράτησε το μηδέν για τους φιλοξενούμενους στο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη ήρθε η ώρα του αρχηγού να… μιλήσει για την Λάτσιο. Ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, Τσίρο Ιμόμπιλε μετά από  «άρρωστη» ασίστ με τακουνάκι του Καϊσέδο, νίκησε για δεύτερη φορά τον τερματοφύλακα της Τζένοα στο 51′. Η ομάδα του Ντάβιντε Νίκολα δεν τα παράτησε και μείωσε επτά λεπτά μετά, με τρομερό σουτ του Κασάτα, που δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Στρακόσια.

Οι γηπεδούχοι «φώναξαν» για πέναλτι στο 67′ ωστόσο, ο διαιτητής με βοήθεια από το VAR έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Η Λάτσιο δεν αγχώθηκε και με εξαιρετικό φάουλ ο Κατάλντι (71′) έδωσε ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενων πριν ο Κρισίτο στο 90′ με πέναλτι γράψει το τελικό 2-3.