23.10
21:19

Άξια της μοίρας σου

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 85-78 μέσα στο Ισραήλ απ’ την Χάποελ Ιερουσαλήμ, κάνοντας την πρώτη της ήττα για την φετινή χρονιά στο Basketball Champions League. Καταστροφικά τα τελευταία λεπτά της τρίτης και τέταρτης περιόδου, με την Βασίλισσα να δείχνει… μπλοκαρισμένοι, δίχως πλάνο να αντιδράσει αν δεν έμπαιναν τα τρίποντα.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ ζεστά στο ματς όσον αφορούσε την επιθετική της λειτουργία, καταφερνοντας στην αρχή με τρία τρίποντα των Γκίκα, Λάνγκφορντ Χρυσικοπουλο, να πάρει προβάδισμα στο ματς με 6-9. Η συνέχεια όμως δεν ήταν καλή για την Ένωση που έδειχνε κάποια αμυντικά προβλήματα, με αποτέλεσμα να προηγηθεί η Χάποελ με 20-17, αλλά η βελτίωση στην άμυνα που ήρθε στην πορεία και ο συνδυασμός της θετικής εικόνας επιθετικά, της έδωσαν το προβάδισμα για την πρώτη περίοδο με 25-26.

Οι Κιτρινόμαυροι μπήκαν με πατημένο το γκάζι και στη δεύτερη περίοδο ανεβάζοντας την διαφορά στο +5 με το σκορ στο 27-32, αλλά οι Ισραηλινοί ισοφάρισαν σε 33-33, με την Βασίλισσα να ανεβάζει στη συνέχεια πάλι την διαφορά στο +5 με 35-40. Η συγκεκριμένη διαφορά έφτασε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, αλλά στα 12,2’’ ο Σλότερ υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ με την Χάποελ να το εκμεταλλεύεται μέχρι το τέλος του ημιχρόνου σημειώνοντας τέσσερις πόντους και μειώνοντας στο 46-47.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βασίλισσα, μπήκε πολύ δυνατά με αποτέλεσμα να παίξει σωστά και έξυπνα, έχοντας μάλιστα ουσιαστική άμυνα και επίθεση, φτάνοντας στο +10 με το σκορ στο 50-60. Όμως, απ’ εκεί και έπειτα η Χάποελ αντέδρασε, με αποτέλεσμα να σταματήσει την Ένωση και να μειώσει στους τρεις πόντους, 57-60. Οι Ισραηλινοί έτρεξαν ένα σερί 11-0 στα τελευταία λεπτά της περιόδου και έφεραν τούμπα το ματς και έβαλαν την ΑΕΚ στο -1, με 61-60.

Στη τέταρτη περίοδο οι Κιτρινόμαυροι μπήκαν σεληνιασμένοι μέσα στο παρκέ με αποτέλεσμα τα τρίποντα κατά κύριο λόγο του Λάνγκφορντ (τρία σε εκείνο το σημείο του ματς) και μετέπειτα του Σαντ Ρος, έφεραν την Ένωση ξανά στο +8 με το σκορ στο 64-72. Οι Ισραηλινοί απάντησαν και μείωσαν στους τρείς πόντους απ’ την ΑΕΚ, με 69-72. Απ’ εκεί και έπειτα στο ματς οι δυο ομάδες ήταν πολύ κοντά, με την Ένωση να έχει το +2 υπέρ της, 4 λεπτά πριν το τέλος του ματς.

Όμως, τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν όπως θα έπρεπε για την Ένωση, καθώς η Χάποελ ανέβασε στροφές, πήρε την κατάσταση στα χέρια της και έκανε την ανατροπή, καθώς εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των Κιτρινόμαυρων σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα να επικρατήσουν οι Ισραηλινοί με 85-78, γνωρίζοντας η Βασίλισσα την πρώτη της ήττα για την φετινή χρονιά στο Basketball Champions League.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 46-47, 61-60, 85-78.

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Όντεντ Κάτας): Κάζινς, Μπλατ 7 (1), Τιμόρ, Φελντέιν 19 (4), Λέβι 2, Μπραϊμό 17 (3), Ζάλμανσον 6, Λόκετ 2, Τόμας 16, Κούπσας 4, Μπράουν 12 (1).

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Ρέι 4, Λάνγκφορντ 27 (7), Ματσιούλις 7 (1), Κακλαμανάκης, Χρυσικόπουλος 6 (2), Γκίκας 11 (3), Μαυροειδής 3, Σαντ-Ρος 18 (3), Ρογκαβόπουλος, Σλότερ 2.