23.3
22:17

Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ της Καρδιάς απέναντι στην Κηφισιά

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ δεν τα κατάφερε απέναντι στην Κηφισιά, αφού ηττήθηκε με 3-1 σετ.

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ παρόλο που προηγήθηκε με 1-0 στα σετ, τελικά έμεινε από δυνάμεις και ηττήθηκε με 3-1 σετ από την Κηφισιά στο κλειστό γήπεδο του Μετς, στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Volleyleague.

Το ματς

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, ωστόσο η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει προβάδισμα 4 πόντων για το 10-6, με ένα σερί 4-0. Ωστόσο, η Κηφισιά έδειχνε να μην τα παρατάει και απάντησε παίρνοντας προβάδισμα (15-18). Στη συνέχεια το 15-18 έγινε 18-22, με τους παίκτες του Ακη Φλαούνα να πρέπει να ανέβουν ένα «βουνό». Οι κιτρινόμαυροι έκαναν ένα μικρό σερί και αφού ισοφάρισαν (22-22) πήραν και τα ηνία σε κρίσιμο σημείο (24-23) και τελικά έφτασαν στο 1-0 (25-23).

Στο δεύτερο σετ η Κηφισιά μπήκε με βελτιωμένη εικόνα σε αντίθεση με την ΑΕΚ που δεν μπορούσε να βρει λύσεις (10-17) με την ομάδα των Βορείων Προαστίων να βρίσκεται με σταθερή διαφορά 5-6 πόντων και να ολοκληρώνει το σετ με 25-19.

Το τρίτο σετ κινήθηκε στα ίδια πλαίσια,  αφού οι παίκτες της Κηφισιά πήραν κεφάλι στο σκορ κι έχτισαν ξανά διαφορά ασφαλείας (8-12, 11-17), ενώ εκτόξευσαν στη συνέχεια τη διαφορά στους 8 πόντους (14-22). Η ΑΕΚ δε μπόρεσε να γίνει ανταγωνιστική και η Κηφισιά κρατώντας τα ηνία πήρε το τρίτο σετ με 17-25.

Στο τέταρτο σετ η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει και ήταν κοντά στο σκορ (9-9). Μάλιστα, οι «κιτρινόμαυροι» αύξησαν τη διαφορά στους 3 πόντους (12-9) και τη διατήρησαν μέχρι το 18-15. Ένα σερί 3-0 της Κηφισιάς έφερε το σετ στα ίσα (18-18)και στη συνέχεια κατάφερε να περάσει και μπροστά (19-18). Σε εκείνο το σημείο το παιχνίδι έγινε ντέρμπι (22-22), όμως, οι φιλοξενούμενοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους και προηγήθηκαν με 22-23, για να φτάσουν στο τελικό 23-25, παίρνοντας τους τρεις βαθμούς.

Τα σετ: 25-23, 19-25, 17-25, 23-25