02.12
23:50

Ισόπαλο το ντέρμπι στην Ρώμη

Παρότι προηγήθηκε δύο φορές, η Ίντερ δεν κατάφερε να φύγει νικήτρια από την αιώνια πόλη απέναντι στην ελλιπέστατη Ρόμα (2-2).

Τέτοια ευκαιρία δύσκολα θα ξαναβρεί. Μία Ρόμα ντεφορμέ και γεμάτη απουσίες κι ένα ματς που της έδωσε το καλύτερο δυνατό μομέντουμ. Κι όμως, η Ίντερ πήρε μόνο ένα βαθμό στο «Ολίμπικο» (2-2) σε μία ακόμα επιστροφή του Λουτσιάνο Σπαλέτι στην έδρα της παλιάς του ομάδας, που δεν τον άφησε να χαρεί.

Σε δύο περιπτώσεις ο Ρόμπιν Όλσεν αρνήθηκε το 0-1 σε προσπάθειες από Κεϊτά (11’) και Πέρισιτς (20’), όμως δεν μπορούσε να κάνει τίποτα στην φάση του 37ου λεπτού όταν η υπέροχη μπαλιά του Ντ’ Αμπρόσιο ήταν μισό γκολ στον Κεϊτά, ο οποίος άνοιξε το σκορ (37’, 0-1).

Η Ρόμα ήταν πολύ πιο θαραλλέα στην επανάληψη και βρήκε άμεσα το γκολ της ισοφάρισης με μακρινή οβίδα του Ουντέρ (51’), όμως η Ίντερ είχε ξανά την απάντηση σε ένα πολύ όμορφο και γεμάτο φάσεις παιχνίδι.

Ένα υπέροχο άλμα του Ικάρντι και μία τρομερή διαγώνια κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ έκανε το 1-2 (66’), όμως το προβάδισμα δεν κράτησε πολύ.

Ένα ανόητο χέρι του Μπρόζοβιτς εντός περιοχής δώρισε το πέναλτι στους «τζιαλορόσι» με τον Κόλαροφ να είναι ψύχραιμος και να κάνει το τελικό 2-2 (74’), που φέρνει την Ίντερ στην δεύτερη θέση, αλλά στο -11 από την κορυφή και την Ρόμα εκτός εξάδας!