18.1
16:47

Με ψυχή και πάθος Βασίλισσας!

Η ΑΕΚ επικράτησε με 72-67 του Φίλιππου Βέροιας και πλέον ρίχνει την προσοχή της στο ματς της ερχόμενης αγωνιστικής κόντρα στο Ψυχικό. Τραυματίας αποχώρησε από το γήπεδο ο Τσιάκος.

Οι Κιτρινόμαυροι μπήκαν νωθρά στον αγωνιστικό χώρο, με τη μπάλα να μην μπαίνει στο καλάθι και τις άμυνες να είναι αρκετά χαλαρές. Το ίδιο σκηνικό διατηρήθηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου να ψάχνουν τα πατήματά τους και τον Πολυτάρχου με την  ευστοχία του να κρατάει την Ένωση στο ματς. Από την άλλη πλευρά η ομάδα του Φίλιππου Βέροιας κατάφερε να βρίσκεται μπροστά στο σκορ, καθώς ήταν εύστοχη σε αρκετά τρίποντα.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε εντελώς διαφορετική εικόνα. Ο Πολυτάρχου βοήθησε την Ένωση να βρει τα πατήματά της και με οδηγό τις καλές άμυνας να έρθει η ανατροπή του σκορ. Από τη στιγμή που οι Κιτρινόμαυροι πίεσαν στην άμυνα, κατάφεραν να ευστοχήσουν στα σουτ τους και έτσι να ανεβάσουν τη διαφορά.

Ωστόσο, ο Φίλιππος Βέροιας δεν κατέθεσε τα όπλα, το πάλεψε μέχρι τέλος με το ματς να μετατρέπεται ξανά σε ντέρμπι. Εκεί η Ένωση έδειξε τη ψυχή της Βασίλισσας που διαθέτει καταφέρνοντας τελικά να πάρει τη νίκη με 72-67.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Γιώργος Τσιάκος αποχώρησε τραυματίας από την αναμέτρηση, ελπίζοντας να μην έχει πάθει κάτι σημαντικό και να καταφέρει να αγωνιστεί κανονικά στο ματς της ερχόμενης αγωνιστικής κόντρα στο Ψυχικό.

Τα δεκάλεπτα: 12-13, 32-35, 54-45, 72-67
ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παπαντωνακος 3 (1), Φαλέκας 9 (2), Καράμπουλας 10, Πολυτάρχου 15 (3), Τσιότρας 9 (1), Νίκολιτς 4, Γκιζόγιαννης 7 (1), Παπαδιονυσίου, Τσιάκος 4, Δέσπος 11.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γκίμας): Τόμιτς 17 (2), Σαμαράς, Κούρτης 5 (1), Σιζόπουλος 22 (5), Κιτσούλης 13 (2), Μαυρογιάννης 2, Τριχόπουλος 5 (1), Βαρυτιμιάδης 3.
Διαιτητές: Διαμαντής-Τσώνος Μ-Μάλαμας