10.7
18:49

Ήταν καλύτερη αλλά πλήρωσε τα λάθη της

Σταμάτης Πίντζος

Η ΑΕΚ αν και προηγήθηκε δύο φορές απέναντι στη Γάνδη, τελικά αναδείχθηκε ισόπαλη με 2-2, πληρώνοντας τα λάθη της που επέτρεψαν στους Βέλγους να μπουν ξανά στο παιχνίδι.

Ολλανδία τέλος για την ΑΕΚ που ολοκλήρωσε το βασικό στάδιο της προετοιμασίας της με τη φιλική αναμέτρηση κόντρα στη Γάνδη και αύριο (11/7) επιστρέφει στην βάση της στην Ελλάδα.

Οι κιτρινόμαυροι είχαν σε γενικές γραμμές καλή παρουσία, προηγήθηκαν δύο φορές με τα γκολ των Ζίνι και Ρότα από τις ισάριθμες ασίστ του Λιβάι αλλά αρκέστηκαν στην ισοπαλία (2-2) κόντρα στους Βέλγους, που εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του Μπρινιόλι και σκόραραν δις με παρόμοιο τρόπο.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης η επιστροφή των διεθνών Ρότα, Βίντα, Σιμάνσκι και Γκατσίνοβιτς, που αγωνίστηκαν στο τρίτο και τέταρτο μέρος του φιλικού και έδειξαν πως θέλουν το χρόνο τους για να επιστρέψουν στα γνωστά τους στάνταρ.

Με την επιστροφή της αποστολής στην Αθήνα, ο Ματίας Αλμέιδα θα υποδεχθεί και τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα της ομάδας που θα σηματοδοτήσουν την ΑΕΚ της ερχόμενης περιόδου.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο Ματίας Αλμέιδα επέλεξε να ξεκινήσει την αναμέτρηση με την γνωστή του διάταξη 4-4-2 σε σχηματισμό ρόμβου και τους εξής έντεκα: Μπρινιόλι, Ρότα, Μήτογλου, Χατζισαφί, Πήλιο, Γιόνσον, Γαλανόπουλο, Λιούμπισιτς, Ελίασον, Ζίνι και Λιβάι Γκαρσία.

Θυμηθείτε τη ροή της αναμέτρησης, ΕΔΩ

Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης η Ένωση άνοιξε το σκορ. Ο Λιβάι Γκαρσία υποδέχθηκε ωραία τη μπάλα και άνοιξε στα αριστερά προς τον Ζίνι που με ψύχραιμο δεξί πλασέ σημείωσε το 1-0.

Μέχρι και τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου οι κιτρινόμαυροι έφτασαν κοντά και στο δεύτερο γκολ σε δύο περιπτώσεις με τον Πήλιο. Αρχικά στο 6′ όπου κόπηκε από των τερματοφύλακα των Βέλγων και έπειτα στο 10′ μετά από φάση διαρκείας και διαδοχικές τρίπλες του Γκαρσία μέσα στη μεγάλη περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Έλληνα μπακ με το φαλτσαριστό του σουτ να περνά λίγο άουτ και πάνω από τα δοκάρια.

Η Γάνδη ισορρόπησε το ματς στη συνέχεια και αφού προειδοποίησε με το σουτ του Ερνάντες στο 14′ που πέρασε παράλληλα από την εστία, έφτασε στην ισοφάριση τέσσερα λεπτά αργότερα.

Ο Μπρινιόλι έκανε λάθος πάσα δίχως να πιέζετε, με τον Χονγκ να πλασάρει σε κενή εστία για το 1-1, ενώ στο 20′ ο Γιόνσον σταμάτησε τον Χονκ με σωτήριο τάκλιν πριν πλασάρει τον γκολκίπερ της Ένωσης.

Αυτές ήταν και οι κυριότερες στιγμές στο πρώτο από τα τέσσερα μέρη του αγώνα, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τα καλά τους διαστήματα στα πρώτα 35 λεπτά.

Καλύτερη στο δεύτερο μέρος

Δυνατά μπήκε και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους η ΑΕΚ.

Με τον Ελίασον να δημιουργεί μεγάλα προβλήματα με τις επελάσεις του, ο Γιόνσον στο 37, δεν έπιασε γεμάτα το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ενώ δύο λεπτά αργότερα και πάλι ο Δανός από νέα σέντρα του Ελίασον δεν κατάφερε για λίγο να μπει στη πορεία της μπάλας και να τη στείλει στα δίχτυα.

Κάτι που έκανε όμως ο Λάζαρος Ρότα στο 54ο λεπτό. Ο Έλληνας μπακ συνεργάστηκε ιδανικά με τον Λιβάι Γκαρσία και πλάσαρε σωστά απέναντι από τον γκολκίπερ των Βέλγων για το 2-1.

Μετά τις δύο ασίστ, ο φορ της Ένωσης λίγο έλειψε να χρηστεί και σκόρερ ο ίδιος, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ που επιχείρησε από πλεονεκτική θέση να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι μετά και την παρέμβαση του Ρουφ, ενώ στη συνέχεια ο Λιούμπισιτς με κεφαλιά σε κενή εστία έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 67΄και μετά το γέμισμα του Μπρινιόλι η μπάλα έφτασε στα αντίπαλα καρέ, με τον Λιούμπισιτς να κατεβάζει τη μπάλα και τον Ζίνι να μην καταφέρνει να νικήσει τον Ρουφ από κοντά.

Με τις επιστροφές στη «δεύτερη» ενδεκάδα

Με την έναρξη του τρίτου μέρους του φιλικού ο Ματίας Αλμέιδα προχώρησε σε αλλαγές, αλλάζοντας όλη του την ενδεκάδα, όπως ήταν άλλωστε αναμενόμενο.

Πιο αναλυτικά, ο Μπρινιόλι συνέχισε στα γκολπόστ, ενώ στο ματς πέρασαν οι Κανελλόπουλος, Ραντόνια, Βίντα, Χρυσόπουλος, Σιμάνσκι, Ρουκουνάκης, Άμραμπατ, Φερνάντες, Γκατσίνοβιτς και Θεοδωρίδης.

Αντίστοιχα και οι Βέλγοι παρατάχθηκαν με νέα ενδεκάδα, κάτι που αποτυπώθηκε και στο ρυθμό της αναμέτρησης. Βέβαια η Ένωση ήταν αυτή που είχε την πρώτη καλή ευκαιρία, με τον πολύ δυνατό μακρινό σουτ του Πάολο Φερνάντες στο 84′ να περνά λίγο άουτ.

Στο 91′ η Γάνδη μετά από ώρα βρήκε μια καλή στιγμή, με το διαγώνιο σουτ του Σουρντέζ να περνά λίγο άουτ, αλλά ένα λεπτό αργότερα έγινε το 2-2. Ο Μπρινιόλι έκανε νέο λάθος με τα πόδια, η μπάλα έφτασε στον Κοϊκοτά που με πλασέ κρέμασε τον Ιταλό για το 2-2. Σχεδόν ίδιο γκολ για τους Βέλγους, με αυτό που πέτυχαν στο πρώτο μέρος.

«Έσβησαν» οι μηχανές δίχως να το πληρώσει

Με το ξεκίνημα του τελευταίου ημίωρου ο Σουρντέζ νίκησε στη μονομαχία τον Χρυσόπουλο αλλά ο Θεοχάρης που μόλις είχε περάσει στο ματς αντί του Μπρινιόλι τον κέρδισε στο τετ α τετ, με τους Βέλγους να πιέζουν τα καρέ της Ένωσης και να χάνουν νέα ευκαιρία μετά από λίγα λεπτά με την κεφαλιά του Φλίχερ να περνά μόλις άουτ..

Πολύ νωθρή σε αυτό το διάστημα η Ένωση και με πολλά λάθη, δείχνοντας ότι θέλει ακόμα χρόνο προκειμένου να βρουν όλοι οι παίκτες το ρυθμό τους.

Βέβαια μετά την αρχική πίεση ούτε και οι τυπικά φιλοξενούμενοι έβαλαν δύσκολα στην ΑΕΚ, με τα λεπτά να περνούν δίχως μεγάλες φάσεις και την τελευταία φιλική αναμέτρηση των κιτρινόμαυρων επί ολλανδικού εδάφους να τη βρίσκει ισόπαλη με 2-2.

ΑΕΚ στο πρώτο μέρος: Μπρινιόλι (101’ Θεοχάρης), Ρότα, Μήτογλου, Χατζισαφί, Πήλιος, Γιόνσον, Γαλανόπουλος, Ελίασον, Ζίνι, Λιούμπισιτς, Λιβάι Γκαρσία.

ΑΕΚ στο Β’ μέρος: Θεοχάρης, Βιντα (118’ Κοσίδης), Χρυσόπουλος, Καννελόπουλος, Ραντόνια, Σιμάνσκι (118’ Φοφανά), Ρουκουνάκης, Φερνάντες, Γκατσίνοβιτς (118’ Κατσίκας), Άμραμπατ, Θεοδωρίδης (118’ Μαχαίρας).