26.5
18:10

Eύκολα ο Αλκαράθ, στα τέσσερα σετ ο Ρούμπλεφ

Μόλις τέσσερα γκέιμ έχασε στην πρεμιέρα του στο Roland Garros ο Κάρλος Αλκαράθ.

Ο περσινός ημιφιναλίστ, Νο.3 στον κόσμο, νίκησε τον Αμερικανό Τζέι Τζέι Γουλφ (Νο.107) με 6-1, 6-2, 6-1 σε 1 ώρα και 51 λεπτά και έκλεισε θέση στον δεύτερο γύρο της διοργάνωσης, όπου θα βρει τον νικητή του ματς Ντρέιπερ-Ντε Γιονγκ.

Αν και ο αντίπαλος ήταν σαφώς κατώτερος, ο 21χρονος Ισπανός έστειλε αισιόδοξα μηνύματα και το πιο θετικό είναι ότι φάνηκε να έχει ξεπεράσει το πρόβλημα στο χέρι του. Αξίζει να σημειωθεί ότι δεν έχει ηττηθεί ποτέ σε πρεμιέρα του σε Grand Slam (13-0).

Καλά ξεκίνησε και ο Αντρέι Ρούμπλεφ (Νο.6), παρότι έχασε σετ από τον Ιάπωνα Τάρο Ντάνιελ. Ο 26χρονος Ρώσος επικράτησε με 6-2, 6-7(3), 6-3, 7-5 και θα παίξει στη φάση των «64» με τον Πέρδο Μαρτίνεθ.

Ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ, από την πλευρά, του νίκησε εύκολα με 6-4, 6-3, 6-4 τον Αλεξάνταρ Κοβάτσεβιτς και θα περιμένει τον νικητή του ματς Μαροζάν-Κουκούσκιν.

Εκτός, τέλος, έμεινε ο Νο.1 παίκτης της Γαλλίας και πιθανός αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά στον τρίτο γύρο. Ο λόγος για τον Ούγκο Ουμπέρ, που ηττήθηκε από τον εξαιρετικό Λορέντζο Σόνεγκο με 6-4, 2-6, 6-4, 6-3 και παραμένει με μόλις μια νίκη στο κυρίως ταμπλό του Roland Garros! Ο επόμενος αντίπαλος του Ιταλού είναι ο Ζιζέν Ζανγκ.

Στις γυναίκες, η Ναόμι Οσάκα είδε τη Λουτσία Μπροντζέτι να επιστρέφει από το 4-0 του τρίτου σετ, όμως πήρε τελικά τη νίκη με 6-1, 4-6, 7-5 και ενδεχομένως να πέσει πάνω στην Ίγκα Σβιόντεκ, που παίζει αύριο με τη Λεόλια Ζανζάν.

Συνεχίζει κα η νικήτρια του 2017 Γέλενα Οσταπένκο, που άφησε εκτός με 6-4, 7-5 την Τζακλίν Κρίστιαν και θα παίξει στον δεύτερο γύρο με Τατιάνα Μαρία ή Κλάρα Τάουσον.