26.5
17:50

Ασημένιο η ΑΕΚ, χρυσό ο Παπαδημητρίου στο Πανελλήνιο Βετεράνων

Εξαιρετική ήταν η παρουσία της ΑΕΚ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ξιφασκίας Βετεράνων 40+ στο ΕΠΕ.

Ο απολογισμός ήταν ασημένιο μετάλλιο στο ομαδικό, φτάνοντας μία ανάσα από τον τίτλο, καθώς και χρυσό μετάλλιο στα ατομικά με τον Αγαπητό Παπαδημητρίου και χάλκινο με τον Νίκο Κατσίνη.

Στα ομαδικά, η ΑΕΚ απέκλεισε κατά σειρά τους Παναθηναϊκό ΑΟ και Ε.Α. Ξιφασκίας, ενώ στον τελικό «λύγισε» στο τελευταίο σημείο, με σκορ 45-44, από την Λέσχη Ξιφασκίας Θεσσαλονίκης. Μάλιστα, αξίζει να σημειωθεί ότι σε όλη τη διοργάνωση η ΑΕΚ αγωνιζόταν με -1 μόνιμα, όποτε αντιμετώπιζε κάποιον μεγαλύτερο αθλητή ηλικιακά, το οποίο δεν προβλέπεται από την επίσημη προκήρυξη των αγώνων.

Στα ατομικά, ο Αγαπητός Παπαδημητρίου κυριάρχησε και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και τον τίτλο. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Νίκος Κατσίνης, ενώ 7ος κατετάγη ο Ασκληπιός Τσιτάκης. Αξίζει να σημειωθεί, ότι ο τελευταίος ήρθε πρόσφατα στο τμήμα, ως πατέρας δύο αθλητών της Ακαδημίας και μετατράπηκε άμεσα σε… Πρωταθλητή!