25.5
21:28

Γιουβέντους – Μόντσα 2-0: Φινάλε με νίκη η «Μεγάλη Κυρία»

Η Γιουβέντους έκλεισε με νίκη τη σεζόν, επικράτησε 2-0 της Μόντσα και διατηρήθηκε στην τετράδα της βαθμολογίας.

Με ανεβασμένη ψυχολογία μετά την κατάκτηση του κυπέλλου και με τον Μοντέρο στον πάγκο τους, οι Μπιανκονέρι έκλεισαν με νίκη τη σεζόν, επικρατώντας 2-0 της Μόντσα. Η Γιούβε μπήκε δυνατά και είχε δοκάρι στο 17′ σε σουτ του Φατζόλι. Η πίεση συνεχίστηκε στη συνέχεια ήρθαν και τα γκολ. Στο 26′ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, όταν ο Κιέζα με ατομική ενέργεια και εκτέλεση με το αριστερό πέτυχε το 1-0 στο 26′. Δυο λεπτά αργότερα ήρθε και το δεύτερο γκολ, όταν από κόρνερ του Φατζόλι ο Αλεξ Σάντρο (στο τελευταίο του ματς) με κεφαλιά διαμόρφωσε το 2-0. Οι Τορινέζοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο, αλλά και δεύτερο δοκάρι, στο 53′, σε πλασέ του Κιέζα. Η Μόντσα πίεσε, αλλά δεν μπόρεσε να μπει στο ματς. Αξίζει να σημειωθεί, πως ο Κυριακόπουλος μπήκε ως αλλαγή στο 74ο λεπτό. Ετσι, οι Κυπελλούχοι Ιταλίας βρέθηκαν στην 3η θέση και περιμένουν τα δυο ματς της Αταλάντα για να μάθουν τη θέση κατάταξης.