Η αναμέτρηση του Πανιωνίου με τον Ηρακλή για το Final-4 της Elite League δεν ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο τρόπο, καθώς μετά το τέλος της αναμέτρησης μερίδα οπαδών των δυο ομάδων ήρθαν στα χέρια με αποτέλεσμα η ΔΕΑΒ να καλέσει σε ακρόαση τις δυο ΚΑΕ.
Αναλυτικά η ανακοίνωση της Δ.Ε.Α.Β.:
“Η Διαρκής Επιτροπή Αντιμετώπισης Βίας (Δ.Ε.Α.Β.) ανακοινώνει ότι: Καλεί σε ακρόαση στις 27/5/2024 τις ομάδες ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ Γ.Σ.Σ. και ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΕ 2022 για σοβαρή περίπτωση τέλεσης επεισοδίων που σχετίζεται με τον αθλητισμό και φέρεται ότι έλαβε χώρα εκτός του αγωνιστικού χώρου, αλλά εντός αθλητικής εγκατάστασης του Ολυμπιακού Κέντρου Άνω Λιοσίων, κατά τον αγώνα καλαθοσφαίρισης που διεξήχθη στις 19/5/2024, μεταξύ των ομάδων ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ Γ.Σ.Σ. – ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΕ 2022 για το πρωτάθλημα Elite League ανδρών, αγωνιστικής περιόδου 2023/2024. Εφαρμογή άρθρου 9 του ν. 5085/2024″.