19.5
22:03

Η ΑΕΚ κέρδισε, αλλά το θαύμα δεν έγινε…

Η ΑΕΚ κέρδισε στην OPAP Arena (3-0) την Λαμία, αλλά ο Άρης δεν κατάφερε να πάρει αποτέλεσμα στο Βικελίδης (1-2) με τον ΠΑΟΚ να κατακτά το πρωτάθλημα – Τα γκολ της ΑΕΚ οι Λιούμπισιτς, Τσούμπερ και Σιμάνσκι

ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΑΛΜΕΙΔΑ

Ο Αθανασιάδης επέστρεψε κάτω από τα δοκάρια, με τους Ρότα, Βίντα, Κάλενς, Χατζισαφί να βρίσκονται μπροστά του στην αμυντική τετράδα. Στον άξονα παρέμεινε το δίδυμο Σιμάνσκι, Γιόνσον με τους Άμραμοατ και Τσούμπερ να παίρνουν θέση στα δύο φτερά. Ο Λιβάι Γκαρσία διατήρησε τη θέση του στην κορυφή της επίθεσης, έχοντας λίγο πιο πίσω ως παρτενέρ τον Ρόμπερτ Λιούμπισιτς.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο ματς με μοναδικό στόχο να το καθαρίσει νωρίς έχοντας το αυτί στο ακουστικό και στο ματς του «Κλ. Βικελίδης». Στο 2ο λεπτό η πρώτη χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ αφού μετά από σέντρα του Τσούμπερ από τα αριστερά, ο αφύλακτος Λιούμπισιτς από την καρδιά της περιοχής δεν έπιασε καλά την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα άουτ. Δέκα λεπτά αργότερα και πάλι η ΑΕΚ μπροστά που είχε καλή στιγμή για γκολ. Από εκτέλεση κόρνερ ο Λιβάι έδωσε στον Τσούμπερ ο οποίος έκανε καλό σουτ με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Στο 20’ η ΑΕΚ έφυγε γρήγορα στη κόντρα, ο Άμραμπατ έδωσε στον Λιούμπισιτς που βρέθηκε σε θέση βολής και άνοιξε το σκορ! Έξι λεπτά αργότερα και πάλι ο Κροάτης που ήταν on fire έχασε μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα δικά του γκολ αλλά και της ΑΕΚ. Μετά από σέντρα του Άμραμπατ στο δεύτερο δοκάρι, ο Τσούμπερ έστρωσε με το κεφάλι στον Λιούμπισιτς που έκανε το πλασέ αλλά δεν κατάφερε να γράψει το 2-0.

Αργότερα ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ στη Θεσσαλονίκη και επικράτησε παγωμάρα στη Νέα Φιλαδέλφεια, όμως η ΑΕΚ κατάφερε πριν το ημίχρονο να βάλει κι άλλο γκολ. Ο Λιβάι βγήκε από τα αριστερά στην πλάτη της άμυνας, έκανε το γύρισμα προς τον Τσούμπερ που με δυνατό σουτ νίκησε τον Χατζηεμανουήλ για το 2-0. Στις καθυστερήσεις, ο Χατζισαφί κουβάλησε τη μπάλα από τα αριστερά, συνέκλινε προς τα μέσα και σούταρε με το δεξί, μην καταφέρνοντας να βρει στόχο.

ΕΝΑΛΛΑΓΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ ΑΛΛΑ…

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ταυτόχρονα σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, ο Άρης με τρομερό γυριστό σουτ του Μορόν ισοφάρισε τον ΠΑΟΚ και η Νέα Φιλαδέλφεια πήρα φωτιά.

Λίγο αργότερα η ΑΕΚ είχε ωραία ενέργεια με τον Τσούμπερ από τα αριστερά που έδωσε στον Λιβάι και αυτός έκανε το σουτ με  τη μπάλα να φεύγει μόλις άουτ. Η Λαμία κατάφερε να βρει μία καλή στιγμή απέναντι στον Αθανασιάδη στο 56’. Ο Βασιλαντωνόπουλος βρήκε την στιγμή του, σούταρε αλλά ο Αθανασιάδης με διπλή προσπάθεια έκανε την απόκρουση. Στο 60’ ο Λιούμπισιτς έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε, κατέληξε στον Τσούμπερ που απο πλεονεκτική θέση αστόχησε. Σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε και πάλι στη Θεσσαλονίκη, αλλά η ΑΕΚ συνέχισε να ψάχνει κι άλλο γκολ. Τέσσερα λεπτά αργότερα μετά από ωραία πάσα του Λιούμπισιτς στον Τσούμπερ ο Ελβετός σούταρε και έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια. Αμέσως μετά μετά από γλυκιά σέντρα του Τσούμπερ από τα αριστερά, ο Πόνσε με κεφαλιά έκανε το 3-0, αλλά το γκολ ακυρώθηκε από τον διαιτητή με χρήση VAR. Στο 78’ ένα απίθανο σουτ του Ελίασον έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ ο Χατζηεμανουήλ. Στις καθυστερήσεις του αγώνα από την εκτέλεση κόρνερ του Ελίασον ο Σιμάνσκι με κοντινό σουτ έγραψε το 3-0 στις καθυστερήσεις.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα (46′ Πινέδα), Βίντα, Κάλενς, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Λιούμπιτσιτς (67′ Αραούχο), Άμραμπατ (61′ Ελίασον), Γκαρσία (61′ Πόνσε), Τσούμπερ (67′ Γκατσίνοβιτς).

Λαμία: Χατζηεμμανουήλ, Βασιλαντωνόπουλος, Γιαννούτσος, Τζανετόπουλος, Σίντκλεϊ (85′ Κορνέζος), Τζανδάρης, Σαντάνα (85′ Σιμόν), Τερεζίου (67′ Μαρτίνεθ), Σλίβκα, Λέικ (46′ Νούνιες), Μάλτσι (74′ Τσούκαλος).