18.5
18:52

Ποτέ ξανά: Τέλος σε μία «μαύρη» σεζόν για την ΑΕΚ

Με ήττα (68-100) ολοκλήρωσε η ΑΕΚ Betsson BC μία πολύ δύσκολη και κακή σεζόν, έχοντας αποκλειστεί από τον Ολυμπιακό με 2-0 στα Προημιτελικά της Basket League. Ποτέ ξανά τέτοια σεζόν.

Η ήττα της ΑΕΚ κόντρα στον Ολυμπιακό και το 2-0 στην σειρά ρίχνει αυλαία για την σεζόν στο κιτρινόμαυρο στρατόπεδο.

Μία κάκιστη σεζόν, με ελάχιστες καλές αναμνήσεις και αρκετές που δεν αρμόζουν στην ιστορία του Συλλόγου και την μπασκετικής ΑΕΚ, με ευχή όλων να μην επαναληφθεί ποτέ ξανά κάτι αντίστοιχο.

Ένας αγώνας που οι παίκτες και προπονητές της Ένωσης πάλεψαν με ό,τι δυνάμεις είχαν, έβγαλαν αντίσταση στον Ολυμπιακό στο 1ο ημίχρονο του παιχνιδιού και μετά ο αντίπαλος, δίχως κάποια ιδιαίτερη δυσκολία, ολοκλήρωσε την υπόθεση πρόκρισης στο Final-4 της Basket League.

Η σεζόν ανήκει στο παρελθόν για την AEK Betsson BC και αυτό που πρέπει να κάνει πράξη από σήμερα είναι να σχεδιάσει την επόμενη σεζόν, υπό διαφορετική προσέγγιση από ό,τι έπραξε το περασμένο καλοκαίρι και να διαφυλάξει πως η ομάδα θα μπει εκ νέου στον δρόμο που της αρμόζει.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο Ολυμπιακός είχε βάλει τις βάσεις για να πάρει διαφορά από νωρίς και με τρίποντο του Κάνααν η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στους 10 πόντους, 5-15. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν να αντιμετωπίσουν κανένα πρόβλημα, ο Ραντλ προσπάθησε να βάλει… δύσκολα στους «ερυθρόλευκους» η διαφορά έμενε στους 10 πόντους και το δεκάλεπτο έληξε στο +12, 12-24 με ωραίο ανάποδο λέι απ του Άλεκ Πίτερς.

Το καλό ξεκίνημα της ΑΕΚ στη δεύτερη περίοδο πήγε γρήγορα…. Περίπατο. Ο Νάιτ ήταν ο καλύτερος για την ομάδα του τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή με τους γηπεδούχους να «Τρέχουν» σερί 7-1 και να μειώσουν σε 19-25, αλλά ο Ολυμπιακός είτε μέσα από το «ζωγραφιστό» με τον Μιλουτίνοφ είτε με λύσεις από το τρίποντο με τους Κάνααν και Λούντζη κατάφερε να ξεφύγει με διαφορά 15 πόντων, μιας και με σερί 3-12, το 19-25 του δωδέκατου λεπτού στο επόμενο τρίλεπτο είχε γίνει 22-37.

Θυμηθείτε την ροή του αγώνα, ΕΔΩ!

Ο Κουζέλογλου από τη στιγμή που πάτησε παρκέ ήταν από τους καλύτερους παίκτες της ομάδας του αλλά ο Ολυμπιακός συνέχιζε να έχει το πάνω χέρι και με ωραίο τελείωμα του Πετρούσεφ η διαφορά έμενε πάνω από τους 10 πόντους, 29-41. Η ΑΕΚ με τον Κουζμίνσκας να… ανεβάζει στροφές απάντησε με 5-0, μείωσε σε 34-41 και ο Γιώργος Μπαρτζώκας δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου πήρε τάιμ άουτ σε έξαλλη κατάσταση, λόγω των συνεχόμενων επιθετικών λαθών της ομάδας του.  Η ζώνη που έπαιξε στα τελευταία λεπτά ο Ηλίας Ζούρος δυσκόλεψε τους «ερυθρόλευκους» και με γκολ-φάουλ του Νετζήπουγλου το σκορ έγινε 37-43, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 41-49.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τον Ολυμπιακό, με τον Αιζάια Κάνααν να είναι «Ζεστός» και με δύο συνεχόμενα τρίποντα να βοηθάει την ομάδα του να… ξεμακρύνει.  Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 42-55, αλλά η ΑΕΚ για μία ακόμα φορά έδειξε διάθεση και ικανότητα να μην αφήσει τους «ερυθρόλευκους» να τελειώσουν το παιχνίδι. Ο Κουζμίνσκας έδινε λύσεις για το 47-55, με το σκορ στο 36΄να είναι 47-59 έπειτα από πόντους του Πίτερς από το «ζωγραφιστό».  Οι παίκτες του Μπαρτζώκα όμως δεν είχαν κανένα πρόβλημα να διατηρήσουν και να αυξήσουν τη διαφορά που είχαν και με λύσεις έξω από το τρίποντο, με τους Παπανικολάου και Λούντζη έφτασαν τη διαφορά και στους 19 πόντους, 53-72.

Φυσικά και δε μπορούσε να αλλάξει απολύτως τίποτα στην τελευταία περίοδο, η οποία ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να μην απειλείται, τον Λούντζη να έχει 3 στα 3 τρίποντα για το 63-84 στο 35 και το τελικό 68-100.

Τα Δεκάλεπτα: 12-24, 41-49, 53-72, 68-100

ΑΕΚ BETSSON (Ζούρος): Χολ 4 (2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ραντλ 8 (1), Αγραβάνης 10 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χατζηδάκης 2 (1/8 δίποντα), ΜακΡέι 12 (5/6 δίποντα), Καράμπελας 2, Πιλάβιος, Νετζήπογλου 5, Κουζμίνσκας 12 (4/10 σουτ), Νάιτ 9 (2/6 τρίποντα), Κουζέλογλου 4 (2/7 σουτ), Νικολάου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάναν 16 (1/2 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Φαλ 7 (3/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 μπλοκ), Παπανικολάου 7 (2), Πίτερς 16 (7/10 δίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Λούντζης 9 (3/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Λαρεντζάκης 4 (4 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 14 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/7 βολές, 6 ασίστ, 1 λάθος), Πετρούσεβ 4 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μιλουτίνοβ 17 (8/8 δίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ), Τανούλης, Αμπόση 3 (1)